Aktif, Mutlu ve Sağlıklı Çocuklar - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Nisan 13, 2024
Poli

Aktif, Mutlu ve Sağlıklı Çocuklar

Parkta oynayan ya da enerjisi bitmek tükenmek bilmeden koşuşturan çocuklar gördüğünüz zaman hareket etmeyi doğal olarak sevdiklerini düşünüyorsunuzdur. Ancak bu doğal enerji çocukların yaşları ilerledikçe azalıyor ve fiziksel olarak aktif bir hayatın yerini durağan bir hayata bırakabiliyor.

Yaşları büyüdükçe okul sorumluluklarının artması, sporda iyi olmadıkları yanılgısına kapılmaları ya da yetişkinlerin fiziksel olarak aktif bir yaşantılarının olmaması çocukları spordan ve hareketli yaşamdan uzaklaştırabiliyor. Anne babaların yoğun iş temposu da çocukları fiziksel aktiviteden uzaklaştıran etkenlerden biri.


Aktif olmak çocuklara fiziksel olarak fit olmanın yanında pek çok avantaj sağlıyor. Düzenli spor yapmanın çocuklarınıza faydaları kısaca şöyle:

  • Güçlü kaslara ve kemiklere sahip olmalarını sağlıyor. Düzenli olarak yapılan fiziksel çalışmalar kasların gelişip güçlenmesini sağlarken aynı zamanda kemiklerin de güçlenmesini sağlıyor.
  • Düzenli egzersiz vücuttaki stres düzeyini azaltıyor.
  • Kilo kontrolünü sağlıyor. Kilo kontrolü fiziksel olarak fit görünmekle birlikte yüksek kolesterol, tansiyon, kalp rahatsızlıkları ve tip 2 diyabet gibi hastalıkların yaş ilerledikçe ortaya çıkma riskini azaltıyor.
  • Kendilerini hem fiziksel hem de duygusal olarak daha iyi hissetmelerini sağlıyor.
  • Akademik başarıyı arttırıyor.
  • Fiziksel olarak iyi ve yeterli hissetmek çocukların kendilerine olan güvenlerini arttırıyor.

Aktivite seçerken nelere dikkat edilmeli?

 Çocuğunuzun gelişimini desteklemek ve fiziksel olarak aktif kalmasını sağlamak için ilgisini çeken etkinlikler seçmeye dikkat etmelisiniz. Doğru tercihten emin olmak biraz zamanınızı alacaktır elbette; seçim yapması için çocuğunuza alternatifler sunmalı, denemesi için onu teşvik etmeli, zamanla belirginleşen ilgi ve yeteneklerini fark edebilmesi için ona zaman tanımalısınız.

  • Çocuklarınızı yaşlarına ve gelişimsel özelliklerine uygun spor aktivitelerine yönlendirin. Çocuklar farklı yaş gruplarında farklı gelişimsel özellikler gösterirler. İçinde bulundukları gelişimsel dönemin özelliklerine uygun spor aktivitesini seçmeniz önemli aksi durumda çocuklar katıldıkları etkinlikten sıkılabilir ya da hayal kırıklığına uğrayabilirler.
  • Aktif olmalarını sağlamak için keyif alabilecekleri alternatifler sunun. Ne çocuklar ne de gençler eğlenmedikleri bir aktiviteye katılmayı tercih etmezler. Hareketi sadece tek bir aktiviteye ya da saate de indirgememelisiniz. Çocuklarınızın hayatlarındaki hareketi gün içinde evde ya da bahçede, parkta ailece birlikte yapacağınız eğlenceli oyunlar ya da yürüyüşler ile de arttırmanız mümkün.
  • Eğlenceyi ön plana çıkarın. Çocuklar keyif aldıkları aktiviteleri daha fazla yapmak isteyeceklerdir.
  • Çocuklarınızın çabalarını takdir edin. Sergiledikleri performansların yetişkinler tarafından fark edilip takdir edilmesi, yeterli ve değerli hissetmelerini sağlayacaktır. Bu duygular motivasyonlarını arttıracak, yeni denemeler için onları cesaretlendirecek, kendilerine olan saygılarını ve inançlarını arttıracaktır.

“Spor yaparken çocuklarınızı takdir etmek için şampiyon olmalarını ya da ödül kazanmalarını beklemeyin. Ellerinden gelen her çabayı ve performansı sevginizle ödüllendirin. Sizden gelecek sadece sevgi dolu bir söz, gülümseme ya da fiziksel bir temas alabilecekleri en değerli armağan ve motivasyon kaynağı olacaktır.”

Doğru eşleştirmeyi yapabilmek için çocuğunuzun ilgileri, yetenekleri, hoşlandığı ve hoşlanmadığı şeyler yanında yönlendireceğiniz aktivitelerin gerektirdiği özellikleri de biliyor olmanız önemli bir kriter. Kimi çocuk ilgilendiği spor alanında mükemmelleşmeyi tercih ederken kimisi sosyalleşmek ve eğlence aracı olarak sadece bir katılımcı olmayı tercih edecektir. Size göre yeterli bir performans sergilemese de önceliğiniz sorumlulukları ile dengelenmiş aktif bir hayat içinde, sağlıklı ve mutlu çocuklar yetiştirmek olmalı. Ayrıca anne-babaların olumlu yaklaşımları egzersiz yapma konusunda istekli olmayan çocukları da yüreklendirecektir. Gerekirse onlarla birlikte egzersiz yapmalı ve sporu kendi hayatınızın bir parçası haline getirmelisiniz. Anne ve babalar olarak sporu ne kadar erken aile rutininizin ve hayatınızın bir parçası haline getirirseniz çocuklarınızın alışması da o kadar kolay olacaktır. Aktif ve sağlıklı günler dilerim.

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar