Akşener "adaylık" çağrısı yapmıştı; İmamoğlu ve Yavaş'tan Millet İttifakı ve Kılıçdaroğlu'na destek - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Şubat 24, 2024
Türkiye

Akşener “adaylık” çağrısı yapmıştı; İmamoğlu ve Yavaş’tan Millet İttifakı ve Kılıçdaroğlu’na destek

mansur yavaş

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener‘in Altılı Masa’dan ağır suçlamalarla ayrılarak, CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş‘ı “aday olmaya” davet etmesine iki başkandan yanıt geldi. Yavaş ve İmamoğlu Twitter’dan yaptıkları açıklamada, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu‘na desteklerini yineledi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de paylaşımında, “Bu toprakların hasret kaldığı yepyeni bir dönem başlıyor…” diye yazdı.

Mansur Yavaş, Ekrem İmamoğlu, Tunç Soyer, Zeydan Karalar ve Vahap Seçer’in katıldığı CHP’li beş büyükşehir belediye başkanının Ankara’da Gölbaşı Mogan Gölü Belediye Tesisleri’nde gerçekleşen toplantı sona erdi. Toplantının Kılıçdaroğlu’nun bilgisi dahilinde gerçekleştiği belirtildi.


Toplantının ardından başkanlar, “adaylık” ile ilgili Twitter’dan açıklamalarda bulundu.

Yavaş: Aynı çizgideyiz 

Mansur Yavaş, “Bugüne kadar yaptığımız açıklamalarda Genel Başkanımız Sn. Kemal Kılıçdaroğlu’nun iradesi dışında hareket etmeyeceğimizi belirtmiştik. Aynı çizgideyiz. Temennimiz, Millet İttifakı’nın tüm paydaşlarıyla yoluna devam etmesidir.”  @ekrem_imamoglu” açıklamasını yaptı.

İmamoğlu: Millet İttifakı’nın, eksilmeden çoğalarak büyüyeceğinden şüphem yoktur

Ekrem İmamoğlu, “Millet İttifakı halkımızın içinden geçtiği zor bir dönemde ağır bir sorumluluk alarak devleti etkin ve demokratik, toplumu huzurlu ve zengin kılma iradesiyle kurulmuş bir siyasi birliktir. Milletimize çaresiz, umutsuz ve yalnız olmadıklarını göstereceklerine inanıyorum. CHP’nin öz evladı ve Millet İttifakı’nın Belediye Başkanı olarak milletimizin arzu ettiği birlik içinde, ittifak masasında irademizi temsil eden Sayın @kilicdarogluk ’un ve Millet İttifakı’nın, eksilmeden çoğalarak büyüyeceğinden şüphem yoktur. @mansuryavas06” dedi.

Soyer: Bu toprakların hasret kaldığı yepyeni bir dönem başlıyor

Tunç Soyer de paylaşımında, “Bu toprakların hasret kaldığı yepyeni bir dönem başlıyor… Gençlerimizin hayal kurabildiği, tüm farklılıkların zenginliğe dönüştüğü, düşüncelerin özgürlükle yeşerdiği, doğanın zulüm görmediği bir gelecek çok yakın. Bu geleceğin peşindeyiz” diye yazdı.

Vahap Seçer: Millet İttifakı’nın bir ve beraber olmasını diliyoruz

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer de paylaşımında “Ülkemizin büyük bir felaket yaşadığı bugünlerde, sevgiye ve saygıya ihtiyacımız var. Sayın Kılıçdaroğlu‘nu adalet yürüyüşünde asla yalnız bırakmayacağız. Millet İttifakı’nın bir ve beraber olmasını diliyoruz” ifadelerini kullandı.

 

 

Akşener ne demişti? 

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, dün cumhurbaşkanı adaylığı konusunun görüşüldüğü Altılı Masa toplantısında beş liderin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ortak aday olması konusunda görüş bildirdiğini, partisinin önerdiği aday belirleme yöntemlerinin reddedildiğini söylemişti. Akşener, “Üzülerek söylüyorum ki geldiğimiz son noktada dün itibarıyla Altlılı Masa, artık millet iradesini kararlarına yansıtma kabiliyetini kaybetmiştir. Milletimizin ortak iyiliği için iyi niyetle oturduğumuz bu masa, artık potansiyel adayların tartışılabildiği bir ortak akıl platformu olmaktan çıkmış, tüm alternatiflerin kara listeye alınarak, tek bir adayın tasdiki için çalışan bir noter masasına dönmüştür” diye konuşmuştu. Akşener, “Ne bir kumar masasında ne de bir noter masasında olmayacağız” diyerek, CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ı aday olmaya davet etmişti. Akşener, “bir yıllık süreçte demokrasinin yeniden inşası için attıkları imzaların arkasında olduklarını” dile getirmişti.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar