Kıbrıs

Akıncı, KHK ile ilgili yasa taslağı sundu“TARAFSIZLIK ÖNEMLİ”: Akıncı: Ülkedeki kamu yönetimini çok yakından ilgilendiren, bağımsız, tarafsız, objektif olmasının ne kadar önemli olduğunun hepimizin bildiği bir kurumdan söz ediyoruz
“BUNDAN SONRASI SİZİN VE MECLİS’İN İŞİ: “Ben, 15 yıllık geçmişten gelen, günün süzgecinden geçen, güncellenen bir taslağı size takdim ediyorum, bundan sonrası sizin ve Meclis’in işi”Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Bakanlar Kurulu’na başkanlık etmek ve müzakereler hakkında bilgi vermek üzere dün Başbakanlık’taydı.
Akıncı, Başbakanlık binası önünde Başbakan Ömer Kalyoncu tarafından karşılandı.
Bu sırada Başbakanlık önünde eylem yapan “Kıbrıs Türk Eczacılık Öğrencileri İnisiyatifi” üyeleri, Cumhurbaşkanı Akıncı’ya seslenerek; “Sayın Cumhurbaşkanı göç etmek istemiyoruz” dedi ve Akıncı’dan destek istedi.
Başbakan Kalyoncu ile bir süre baş başa görüşen Akıncı, bakanların yerini almasıyla Bakanlar Kurulu’na başkanlık etmek üzere Bakanlar Kurulu toplantısına girdi.
Toplantı öncesinde basına açıklama yapan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Başbakan Kalyoncu’ya Kamu Hizmeti Komisyonu’nun “bağımsız”, “tarafsız” ve “çoğulcu demokratik” yapıya kavuşmasını öngören bir yasa tasarısı da sundu.

KHK ile ilgili yasa taslağı sundu
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, başkanlık ettiği Bakanlar Kurulu toplantısında Başbakan Ömer Kalyoncu’ya Kamu Hizmeti Komisyonu (KHK) ile ilgili bir yasa taslağı sundu.
Komisyonun ülkedeki kamu yönetimini yakından ilgilendirdiğini vurgulayan Akıncı, KHK’nın bağımsız, tarafsız, objektif olmasının önemine işaret etti.
Cumhurbaşkanı Akıncı, müzakere sürecinde gelinen aşama hakkında bilgi vermek üzere katıldığı Bakanlar Kurulu toplantısına yaklaşık 2 saat başkanlık etti. Akıncı, toplantı öncesindeki açıklamasının başında, yakın zamanda güvenoyu alan Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP BG) – Ulusal Birlik Partisi (UBP) koalisyon hükümetine başarı diledi.
Meclis’te ve halkta geniş tabana sahip hükümet modelinin ülkede bir ilk olduğunu söyleyen Akıncı, halktaki beklentilerin yükseldiğine işaret etti. Cumhurbaşkanı Akıncı, “reform hükümeti” olacağını ilan eden ve bunu programında da ifade eden hükümetin hedeflerine ulaşmasını, halkın olduğu noktadan daha ileriye taşınmasını temenni etti.

“Bu toplantı ilk seans… Görüş alışverişi devam edecek”
Açıklamasında, Kıbrıs sorunu konusunda hükümetle görüş alışverişinde bulunmaya devam edeceklerini de kaydeden Akıncı, başkanlık ettiği Bakanlar Kurulu toplantısını “ilk seans” olarak niteledi.
Zaman zaman Bakanlar Kurulu toplantısına katılacağını, Başbakan Ömer Kalyoncu ile her hafta, Dışişleri Bakanı Emine Çolak ile her fırsatta bir araya geleceğini dile getiren Cumhurbaşkanı Akıncı, hükümetle bir bütün halinde çalışma hedefine işaret etti.

Seçim öncesi KHK vaatleri
Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesine değinen Akıncı, kampanya süresinde “çözüm odaklı siyasetin” yanı sıra “iç konularla” ilgili de bazı sözler söylediğini anımsattı.
Bunlardan birinin, Kamu Hizmeti Komisyonu olduğunu belirten Mustafa Akıncı, bu konuyla ilgili açıklamalarını anımsattı.
Cumhurbaşkanı Akıncı, KHK’daki 5 kişilik heyetin Cumhurbaşkanı tarafından tayin edildiğini, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’tan günümüze kadar yeri ve zamanı geldiğinde söz konusu atamaların Cumhurbaşkanları tarafından yapıldığını söyledi.
Akıncı, şunları ekledi: “Ülkedeki kamu yönetimini çok yakından ilgilendiren, bağımsız, tarafsız, objektif olmasının ne kadar önemli olduğunun hepimizin bildiği bir kurumdan söz ediyoruz. Cumhurbaşkanlığı görevine gelmem halinde, bu tayinleri yapmak istemediğimi, KHK’nın yasanın değiştirilmesi için çaba harcayacağımı, kurumun çoğulcu, demokratik bir yapıya kavuşması için elimden geleni yapacağımı söyledim, böyle bir vaade bulundum…”

UBP-TKP hükümeti
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, KHK’daki yapının değiştirilmesi hedefinin, Ulusal Birlik Partisi (UBP) ile Toplumcu Kurtuluş Partisi’nin (TKP) hükümet ettiği 1999-2001 yıllarına dayandığını söyledi.
Akıncı, bu hükümet döneminde KHK’yla ilgili yasa tasarı hazırladıklarını anımsatarak, hükümetin dağılmasının ardından tasarısın yeni hükümet döneminde kadük olduğunu anımsattı.

“Tasarıdaki unsurlar güncellendi”
Cumhurbaşkanlığı’nın hukukçularının ilgili yasa tasarındaki unsurları güncellediğini vurgulayan Mustafa Akıncı, bununla ilgili bazı bilgiler verdi.
Akıncı, “akademi” ve “hukuk” gibi alanların yanı sıra “Meclis” ve kamu çalışanı örgütlerinin önereceği 3 isimden birinin Cumhurbaşkanı tarafından seçileceği bir yapıdan söz etti.

“Cumhurbaşkanı olsa da…”
“Tasarının 15 yıl önceki özü de buydu” diyen Akıncı, bu tayinlerin Cumhurbaşkanı da olsa tek kişinin 2 dudağı arasında olmaması gerektiğini vurguladı.
Akıncı, KHK Başkanı’nın Cumhurbaşkanı tarafından, diğer isimlerin hükümet başkanı ve ana muhalefet başkanı tarafından belirlenmesini içeren bir önerinin ise Avrupa Birliği çalışmalarını yürüten daire tarafından yapıldığını da kaydetti.

“Bundan sonrası sizin ve meclisin işi…”
Akıncı, “Bu öneri gelişecek mi, başka öneriler de var mı bilmiyorum. Ben, 15 yıllık geçmişten gelen, günün süzgecinden geçen, güncellenen bir taslağı size takdim ediyorum, bundan sonrası sizin ve Meclis’in işidir” dedi.

“Ülkenin kanayan yarasına el birliğiyle çare üretmek…”
Bu konuda fikir alışverişini sürdüreceklerini ifade eden Akıncı, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Ülkenin çok önemli ve kanayan yarasına, el birliğiyle çare üretir ve kanayan yara müşavirler olayını da bitirirsek çok iyi olacak. Kamu Hizmeti Komisyonu, böylesi çoğulcu demokratik yapılanmaya geçtikten sonra teknik daire müdürleri üçlü kararname kapsamının bir parçası olmamalıdır. Belki bu atamaları müsteşar ve özel kalem müdürüyle sınırlı tutmak uygun olacaktır. Sanıyorum aklın yolu birdir. Akıl yolunda buluşmanın zamanı gelmiş de geçmiştir.”

Başa dön tuşu