Kıbrıs

Akıncı: Cuma’ya umutla bakıyorum


Akıncı, kendisi gibi Anastasiadis’in de süreci iyi sonuçlandırma çabasında olacağına inandığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Meclis Başkanı Sibel Siber’i kabulü sırasında gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

Rum lider Nikos Anastasiadis’le dün akşamki yemeğin nasıl geçtiği, neler konuşulduğu sorusu üzerine Akıncı, sosyal içerikli bu buluşmanın, geleceği ve nasıl ilerleneceğini de konuştukları bir toplantı olduğunu söyledi.

Akıncı, toplantının nasıl geçtiğini yemeğe ev sahipliği de yapan BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin açıkladığını, söylenenlerin kendi duygu ve düşüncelerini de yansıttığını ifade ederek, şöyle devam etti:

“İYİ BİR BAŞLANGIÇ OLDU”

“Gerçekten olumlu bir havada başladı. İyi bir başlangıç oldu diye düşünüyorum. İyi başlangıçlar önemlidir ama sonunun iyi gelmesi daha da önemlidir. Benim çabam, inanıyorum ki Sayın Anastasiadis’in de çabası bu doğrultuda olacak. İyi bir başlangıç yaptık, iyi sonuçlandıralım anlayışı eminim onda da vardır.

“CUMAYA UMUTLA BAKIYORUM”

Dlayısıyla cumaya umutla bakıyorum. Cuma günü dün akşam yaptığımız başlangıcın ikinci adımını atmış olacağız, tabi resmi olarak ilk buluşma olacak, dün akşamkini sosyal içerikli sayarsak… Ama iyi başlangıçlar önemlidir, dolayısıyla olumlu bir hava içerisinde başladık. Ve temenni ederim bu olumluluklar 15’inde ve 15’inden sonra devam etsin. Ve yıllardır çözümsüz kalan Kıbrıs sorununu iki tarafın da mutlu olabileceği, iki tarafın da haklarını gözetecek bir çözüme kavuşturabilelim.”

Cumhurbaşkanı Akıncı, bir gazetecinin “müzakerelerin al-ver sürecinde kesildiğini” belirterek, “Cuma günü nereden başlayacağını” sorması üzerine, hangi noktada kalındığına bir klişe söylemeye gerek olmadığını belirtti.

“TANIMLAMAYA GEREK YOK”

“Ne açıkladıysak şu ana kadar o şekilde olsun. Daha sonraki aşamada adım adım ilerledikçe sizleri mutlaka bilgilendireceğiz” diyen Akıncı, hangi aşamada kalındığına dair bir tanımlama yapmaya gerek olmadığını ifade etti.

“ADIM ADIM BİLGİLENDİRELİM”

Akıncı, “Nasıl kesildiğini biliyorsunuz, şimdi nasıl başladığını da dün akşam gördünüz. Bundan sonra nasıl devam edeceği önemli. O nedenle adım adım gidelim, her adımda sizleri kamuoyunu bilgilendirelim” diye konuştu.

“İKİ TARAFTAKİ MEDYA OLUMLU KATKI YAPMALI”

Cumhurbaşkanı Akıncı, kamuoyunu bilgilendirmede büyük görev düşen medyaya teşekkür ederek hem güneydeki hem kuzeydeki medya kuruluşları sürece olumlu katkı yaparsa hem Kıbrıs Türk ve Rum halkları, hem Türkiye ve Yunanistan için çok yararlı olacağını vurguladı.

Geçmişte olumsuz roller üstlenildiğini belirten Akıncı, bundan böyle her iki tarafta da medyanın olumlu katkısının son derece yararlı olacağı düşüncesini ifade etti.

“BİLGİLENDİRME CUMADAN SONRA… SİVİL TOPLUM SÜREÇTE YER ALMALI”

Cumhurbaşkanı Akıncı, Cumhuriyet Meclisi ve sivil toplum örgütleriyle müzakereler konusundaki görüşmelerinin zamanıyla ilgili soruya karşılık da, bunun Cumadan önce olamayacağını ancak sonrasında yapılacağını belirtti.

Akıncı, “Bir başlangıç yapılsın, ondan sonra bu değerlendirme toplantılarını yapalım. Ben çok geciktirme taraftarı değilim. Sürecin sağlıklı ilerleyebilmesi için hem Meclis’in, hem siyasi partilerin, hem sivil toplumun uygun biçimde bu süreçte yer almaları lazım. En uygun nasıl olabilir, bu değerlendirmeyi yapıp gereğini yerine getireceğim” diye konuştu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı