Kıbrıs

Akdeniz’de renkli gün


Gürsel KARAGÖZLÜ

Lapta Belediyesi ile Akdeniz Muhtarlığı tarafından her yıl düzenlenen Ayrelli Festivali’nin 5’incisi  Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın katılımı ile gerçekleşti.

Festival kapsamında Lapta Belediyesi’nin AB Projesi çerçevesinde tamamladığı Akdeniz Ogün Güren Eko Parkı, Rüstem Ced Enformasyon Binası ile Doğa Müzesi ve Erhan Arap Caretta Caretta Doğa Gönüllüleri Konaklama Alanlarının açılışı da yapıldı.

Açılışta ilk olarak söz alan Akdeniz Köy Muhtarı Tarık Bozalan, bu yıl festival kapsamına yıkık durumda olup AB Projeleriyle hayat bulan eski okul binasının açılışını da kattıklarını kaydederek, yapılan restorasyonların köye farklı bir anlam katacağını söyledi. Bozalan, köyde bir yıldır Akdeniz natura eko ve akro turizm çalışmaları başlattıklarını belirterek, Akdeniz köyünün kısa bir süre sonra bir numaralı turizm köyü olacağını vurguladı.

AB Komisyonu Proje Yöneticisi Agustin Moya Colorado da AB fonlarının köyde yaşayanların hayatını nasıl iyileştirdiğini görmekten mutlu olduğunu belirterek, müze ve beraberindeki parkın 472 bin Euro değerinde bir katkıyla oluşturulduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da hiçbir turizm eyleminin insansız başarıya ulaşamayacağına işaret ederek, Akdeniz’in doğası ve tarihinin güzel olduğunu ama Akdeniz’i en güzel kılanın insanı olduğunu vurguladı.

 

Esnaf Ne dedi???

 

İlkay Gümüşhan ( Esnaf )

Akdeniz Ayrelli festivali KKTC de yapılan festivallerde en iyilerinden biridir. Lapta Belediyesinin düzenlediği etkinlikler güzel geçiyor. Burada yapılan tüm festivallere katıldım ve çok güzel geçti. Satışlarımız güzel oldu. Bugün sabah saatleri olmasına rağmen bölgede başka festivallerinde olmamasından kalabalık bir şekilde devam ediyor. Biz ailece Kıbrıs’a özgün tüm macun çeşitlerini üretiyor ve festivallerde satıyoruz.

 

Özlem Sadrazam (Esnaf )

Akdenizliyim. Köyümüzde beş yıldan beridir Ayrelli festivali yapılmaktadır. Bugün beşincisini gerçekleştiriyoruz. Belediye, Muhtarlık ve köylüler bu festivale sahip çıkarak köyümüzün geleneklerini ve kültürünü burada tüm Kıbrıs insanına sunmaktayız. Biz ailece çörek, börek ve Kıbrıs’a özgü tüm ürünleri satmaktayız. Bugün öğle saatleri olmasına rağmen halkımız bizleri yalnız bırakmadılar.

 

Nezire Akgürcü ( Esnaf )

Ayrini’deki festivaldeyiz. Ben kokulu taş ve sabun işleri ile uğraşıyorum ve ürünlerimi kendi yerimde ve yapılan festivallerde satarım. Festivallerde kokulu taş satıcısı olduğundan pek satışım olmuyor. Ancak kendi evimde satışlarım iyi gidiyor. Festivaller dışında özel günlerde sevgililer günü, doğum günleri ve diğer özel günlerde sipariş üzerine ürün tasarlarım ve yaparım.

 

Ramazan Şipal ( Esnaf )

Aslen Lefkeliyim. Akdeniz köyüne evlendim ve burada kalmaktayım. Akdeniz köyünde bugün 5 nci Akdeniz köyü Ayrelli festivalindeyiz. Ayrelli festivali başladığı yıldan itibaren bende festivalde stant kurmaktayım. Festival gününde başka özel gün olmadığı takdirde festivalimiz çok güzel kalabalık olur ve satışlarımız da iyi olur.

 

Ali Zehirok ( Esnaf )

Beşincisi yapılan Ayrini Ayrelli festivalindeyiz. Beş yıldan beridir bu festival yapılmaktadır ve ben bu festivale katılmaktayım. Ben bu festivalde Yeşilırmak Çileği satmaktayım. Satışlarım çok iyi gider. Ayrini festivali gerçekten Kıbrıs’a özgü her şeyin bulunabileceği bir festivaldir. Yalnızca bazı festival günlerinde özellikle de bölgemizde başka festivallerinde olmasından hem esnaf başka festivallere gittiğinden esnaf sayısında azalma olur hem de halk başka festivallere de gittiğinde o günler pek iş yapamayız.

 

 

 Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı