Akansoy, Halktan Onay Bekliyoruz - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Ocak 28, 2023
Kıbrıs

Akansoy, Halktan Onay Bekliyoruz

Akansoy

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Sekreteri Asım Akansoy, “Kıbrıs’ta kalıcı federal barışa dönük yeni bir Kuzey Kıbrıs yaratacağız. Bunun için halktan onay bekliyoruz” dedi.

CTP’den yapılan açıklama göre, Akansoy, bu sabah katıldığı televizyon programında, gündeme dair açıklamalarda bulundu. Ülkenin erken seçim sürecine girdikten sonra Parti Meclisi’nin 7 Temmuz’da yapmayı planladığı 25. Olağan Kurultayını oybirliği ile beş ay ertelediğini ve partinin önündeki tek hedefin erken seçim olduğunu ifade etti.


Muhalefetin UBP Hükümeti’ne yönelik güvensizlik önergesi üzerinde dün yapılan Meclis Genel Kurulu’nda CTP’ye sözlü saldırılar yapıldığını belirten Akansoy, bunları samimiyetsizlik ve fırsatçılık olarak niteledi.

Seçime giderken sırf oy çalabilmek amacıyla saldırgan bir tutum içine girildiğini savunan Akansoy,  CTP’nin son bir haftadır gerekleşen tüm görüşmelerde tavrını açık olarak belirtmesine rağmen yaşanan tüm bu tartışmalara mantıklı bir insanın anlam vermesinin mümkün olmadığını, CTP’nin en erken zamanda seçime gidilmesi konusundaki görüşünün açık ve net olduğunu kaydetti.

Yaşanan süreçte ortaya iki tarihin çıktığını ve komitede 28 Temmuz tarihinin belirlendiğini anımsatan Akansoy, CTP’nin muhataplarına 29 Eylül tarihinden önce bir seçim tarihini göz ardı etmelerinin mümkün olmadığını ve bu süreçte hiçbir hükümet oluşumu içerisinde yer almayacaklarını kesin bir dille belirttiğini söyledi.

Halkın “UBP’den kurtarılması” için en erken zamanda erken seçime gidilmesi yönündeki parti görüşlerinin açık, net ve samimi olduğunu dile getiren Akansoy, kendilerinin UBP içerisindeki kavgada taraf olma gibi bir durumlarının olmadığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Diğer muhalif partilerin gösterdikleri açık taraftarlıkla ilgilenmiyoruz. UBP içindeki iktidar yarışını, siyasi kirliliğin en üst boyutu olan koltuk kavgasını toptan reddediyoruz. Ve tek hedefimiz erken seçime giderek UBP’den kurtulmak. Bu nedenle erken seçim hükümeti gibi bir oluşumda da yer almayı uygun görmedik. UBP içindeki taraflar arası derin kavganın dışındayız.”

“Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve AK Parti Hükümeti’nin UBP Kurultayı’na müdahaleleri siyasi yozlaşmaya kapı açtı” iddiasında bulunan Asım Akansoy şunları öne sürdü:

“Eroğlu’nun açıkça UBP içi yarışta taraf olduğunu ifade etmesi Cumhurbaşkanlığı sorumluluğu ve duruşunun dışındadır. Eroğlu, ‘Ben Anavatana bağlıyım, KKTC Anavatansız olmaz’ görüşünün mimarı olduğunu söylüyor ancak Sayın Cumhurbaşkanının bahsettiği ve algıladığı Anavatan temsilcileri şu anda darbe planlayıcısı olarak Silivri Hapishanesi’nde yatıyor.”

“ZİHNİYET TOPTAN DEĞİŞMELİ”

Kıbrıs Türk Halkının siyasete yeniden güven duyacağı demokratik, sivil ve AB normlarında bir ortamı tesis etmesi gerektiğini dile getiren Akansoy, son bir yıl içerisinde iktidar partisinin kurultay sürecinde yaşananların, halkın siyasete olan güvenini kaybetmesine neden olduğu görüşünü dile getirdi.

Akansoy,  “Siyasi ahlak yozlaşmasının olduğu bir yerde toplumun siyasete olan güveni elbette kalmaz. Dolayısıyla erken seçimle bu zihniyeti toptan değiştirmek gerekir” dedi.

“KENDİ KENDİMİZİ YÖNETMEK İÇİN HÜKÜMETE TALİBİZ”

Halkın önüne çıkarken, kendi kendine yetebilen ekonomik bir düzen, demokratikleşme, sivilleşme ve en önemlisi kendi kendini yönetebilecek hedefi olan bir sistem için hükümete talip olduklarını söyleyen Akansoy, toplumsal normalleşme süreci için halkın karşısına ne zaman neyin yapılacağını anlatan bir seçim bildirgesi ile çıkacaklarını kaydetti.

CTP’nin bugüne kadar yapılanlara dur diyerek halkın denetleyeceği bir bildirge ile halkın oyuna talip olacağını vurgulayan Akansoy, sağlıktan, tarıma, üretimden eğitime hayatın her alanında öngördüklerinin yer alacağı kapsamlı bir program ortaya koyacaklarını dile getirdi.

Toplumun yapısına uygun, halkın kabulleneceği ekonomik tedbirlerin alınmasıyla, dışarıdan topluma uygun olmayan ekonomik bir paketin uygulanması arasında çok büyük farklar olduğuna dikkat çeken Akansoy, parti olarak bu görüşlerini her platformda dile getirdiklerini ve AK Parti ile yapılan görüşmelerde de her zaman bunların ifade edildiğini belirtti.

Türkiye ile sağlıklı ve saygı temelinde bir ilişkiyi hedeflediklerini, edilgen ve ezik konumda bir ilişkiye karşı olduklarını vurgulayan Akansoy, tüm bu görüşlerin hayata geçirilebilmesi için tek hedefin tek başına iktidar olmak olduğunu ifade etti.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar