“Aile Sosyal Destek Ve Eğitim Projesi’ hazırlandı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Kıbrıs

“Aile Sosyal Destek Ve Eğitim Projesi’ hazırlandı

“Aile Sosyal Destek Ve Eğitim Projesi’ hazırlandı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, yaptığı yazılı açıklamada, bakanlığına bağlı Sosyal Hizmetler Dairesi ve Kadın Çalışmaları Dairesi iş birliğinde uygulamaya konacak ASDEP kapsamında, özellikle sosyo-ekonomik sorunlar yaşayan ailelere ulaşarak, ihtiyaçları doğrultusunda onlara birey odaklı hizmet sunmayı planladıklarını vurguladı.
ASDEP’in hayata geçirilmesiyle, uzmanlar tarafından her aileye ait analizler yapılarak, ailelerin ekonomik, sosyal, psikolojik ve hukuki ihtiyaçlarına destek olunacağına işaret eden bakan Ünverdi, “Aile Sosyal Destek Projesi ile ihtiyaç odaklı, talep eden değil, birey odaklı bir hizmeti toplumumuzun ayağına götürmeyi hedefliyoruz. Amacımız, ailenin yapısını güçlendirerek, güçlü bir toplum yaratmaktır. Proje çerçevesinde, bakanlığımız özellikle risk altındaki bireylere yönelik önleyici tedbirler alarak, sorunlar ortaya çıkmadan müdahalede bulunacak, hizmetler sunacaktır” dedi.
Bu çerçevede ilk adım olarak, 13 Kasım Salı günü, saat 11.00’de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Kadın Çalışmaları Dairesi’nde, Lefkoşa Surlariçi Bölgesi ve bölgede yaşayan kadınlara yönelik olarak toplantı düzenleneceğini açıklayan Ünverdi, açıklamasını şöyle tamamladı:
“Aile Sosyal Destek Projesi, pilot bölge olan Surlariçi halkına öncelikle tanıtılacak, daha sonra da tüm Lefkoşa bölge halkına ve adamıza yaygınlaştırılacaktır. Projenin birinci ayağında, Kadın Çalışmaları Dairesi ve Sosyal Hizmetler Dairesi görevlileri tarafından düzenlenecek bölge sohbet toplantıları ile projenin tanıtımı yapılarak, verilecek hizmetler hakkında bilgilendirme yapılacaktır.
Sosyal hukuk devleti olmanın gereğinin, dezavantajlı grupları ve toplumun zayıf kesimlerini güçlendirmekten geçtiği gerçeğinden hareket eden Bakanlığımız, her ailenin bir sosyal çalışmacısının olmasını hedeflemiştir. Bu yönde alt yapının da güçlendirilmesi için gerekli çalışmalar, bakanlığımız tarafından başlatılacaktır. Özellikle sosyal ve ekonomik yönden ihtiyaçlı aileler, proje çerçevesinde; Bakanlığa bağlı ilgili kurumlar tarafından desteklenecek ve birey odaklı hizmetlerin toplumun ayağına götürülmesi sağlanacaktır.”

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar