Kıbrıs

Ağaç başına 10 TL teklifi Yeşilyurtluları sokağa döktü


Gürsel KARAGÖZLÜ

Güzelyurt-Lefke yeni çift şerit anayolu mağduru yaklaşık 40 kişi, dün Yeşilyurt Spor Kulübü önünde toplanarak yapımı devam eden Güzelyurt-Lefke anayolu üzerine gitti ve orada eylem gerçekleştirdi.
Eylemciler, sökülen ağaçlarının kendileri ile istişare edilerek gerçek değeri üzerinden ödenmesini, arazilerin istimlak bedellerinin gerçek değerlerinin ne zaman ödeneceği konusunun karara bağlanmasını, arzu eden mağdurlara para yerine arazi ve fidan verilmesini, talep etti.
Eylemde, “Emeklerimize 10 TL Değer Biçtiniz Yazıklar Olsun”, “Yol Yapacaksan Bedelini Ödeyeceksin”, “Çocuklarımızın Geleceğini Çaldınız”, “Bu Toprakları Tırnaklarımızla Yeşerttik”, “Sizi Tarih Affetmeyecek”, “Hani Emek En Yüce Değerdi”, “40 Derece Sıcakta Sen Hiç Tarlada Çalıştın Mı?”, “Adalet İstiyoruz”, “Yolun Tamamlanmasına Asla İzin Vermeyeceğiz”, “Ağaçlarımızın Ve Arazilerimizin Değerleri Derhal Ödensin”, “Hak Ve Adalet İstiyoruz”, “Hükümetlere Güvenimiz Kalmadı” yazılı pankartlar taşındı.
Eylemde çerçevesinde yeni yapılmakta olan yolun geçtiği bir araziye sembolik olarak bir üzüm bir de badem fidanı dikildi.
Eyleme, DP-UG Güzelyurt Milletvekili Menteş Gündüz ve Tarım eski Bakanı Sami Dayıoğlu da katılarak birer konuşma yaptılar.

Hürben: Arazilerimizin ve ağaçlarımızın gerçek değerleri ödenecek
Güzelyurt-Lefke Anayolu Mağdurları Komitesi adına Yeşilyurtlu Cemal Hürben bir basın açıklaması yaptı.
Hürben, yol yapımı çalışmalarına iki yıl önce, Lefke, Gemikonağı, Cengizköy, Yeşilyurt, Gaziveren, Aydınköy, Güneşköy ve Güzelyurt köy ve kasabalarındaki üreticilere ve mal sahiplerine hiçbir bilgi verilmeden başlandığını, arazilere girilerek bağ ve bahçelerin talan edildiğini ve hiçbir istimlak bedeli ödemeden yol yapımına başlandığını söyledi.
“Bundan dolayı tüm gelmiş geçmiş hükümetleri şiddetle protesto ederiz” diyen Hürben, “Bizler 1974 yılından itibaren bu toprakları tırnaklarımız ile bağ, bahçe yaparak yeşerterek çocuklarımıza gelecek hazırlamak istedik. Biz bu toprak ve arazileri eşdeğerlerimize karşılık aldık. Bir günde tüm emeklerimiz yok olup, gitmiştir. İlgili bakanlıklara sözlü ve yazılı başvurmamıza rağmen başvurularımız cevapsız kalmıştır. Şu anda yol yapımı için başlatılan çalışmalardan dolayı talan edilen bağ, bahçelerimiz istimlak edildi mi? Değerleri ödenecek mi? Ödenecekse nasıl, ne şekilde ve ne zaman ödenecektir? Bunları bilmiyoruz. Arazilerimizde ekili olup da sökülen tam verimde olan zeytin, bağ ve narenciye ağaçlarımız aldığımız duyumlara göre 10 TL ağaç başına ödenmek istenmektedir. Fakat bunu bizlere yazılı olarak açıklamaktan utanmaktadırlar. Bu gülünç rakamlarla bizlerle alay edip, dalga geçiyorlar. Bizler bunu asla ve asla kabul etmiyoruz” diye konuştu.
Cemal Hürben, “Arazilerimizin ve ağaçlarımızın gerçek değerleri bizlere ödenmediği takdirde bu yolun tamamlanmasına asla izin vermeyeceğiz” dedi.

Yol yapımı ne zaman başlamıştı
Lefke-Güzelyurt yeni anayolunun yapımı ile ilgili 7 Mart 2013 tarihinde geçmiş UBP Hükümeti döneminde alınan Bakanlar Kurulu kararında, yolun geçeceği güzergâhta bulunan Lefke, Gemikonağı, Cengizköy, Yeşilyurt, Gaziveren, Aydınköy, Güneşköy ve Güzelyurt’ta istimlak edilmeden yol yapım çalışmaları başlatılmış ve çalışmalar huzursuzluğa neden olunmuştu.
Yol üzerindeki istimlak edilmeden birçok ekili tarla, bahçe ve ağıl yerlerinin bulunduğu alanda yol yapım çalışmaları başlatılmıştı.
Bazı ekili tarla, bahçe ve ağıl sahipleri istimlak edilmeden başlatılan bu uygulamadan dolayı mahkemeye başvurarak ara emri almışlardı.
Lefke-Güzelyurt çift şerit anayolu için ilk çalışmalara Lefke’den başlanmıştı. Mahkemeye başvuranlar dışındaki yerlerde yol ve köprü yapım çalışmaları yapılmış ve sona doğru yaklaşılmıştı.
Ancak aradan iki yıl geçmesine rağmen yol yapım çalışmaları tamamlanan ve mahkemeye başvurarak ara emri alanlara istimlak bedelleri halen ödenmediğinden yol güzergâhı üzerinde malları olanlar Güzelyurt-Lefke Anayolu Mağdurları isminde bir komite kurdular.
Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı