Dünya

Afganistan’da yüksek güvenlikli seçim


Afganistan, Taliban’ın devrilmesinden bu yana en yoğun katılımlı cumhurbaşkanlığı seçimini gerçekleştirdi.

2001’den bu yana düzenlenen demokratik ikinci seçimde, 12 milyon seçmenden 7 milyonunun oy kullandığı açıklandı.

Bu rakam, yüzde 53.8’lik bir katılım oranıyla, ülkede Taliban’ın devrilmesinden bu yana seçimlere yapılan en yoğun katılım anlamına geliyor. 

Bazı seçim merkezlerinde oy pusulalarının yetersiz kaldığı ve seçim süresinin bir saat uzatıldığı belirtilirken, katılım oranının yüzde 34’ünün kadınlara ait olmasının da altı çizildi. 

DÜNYADAN TEBRİK YAĞDI
BM, ABD ve NATO başta olmak üzere, Afganistan'a seçimler nedeniyle tebrik mesajları gelirken, hile iddiaları da ortaya atıldı.

Tüm güvenlik önlemlerine rağmen oy pusulalarını taşıyan kamyonlar hedef alındı. İki seçim görevlisi ve bir polis hayatını kayberken sekiz sandık zarar gördü.

İçişleri Bakanı Muhammed Daudzai de, seçim gününde ülke çapında 16’sı güvenlik görevlisi en az 20 kişinin öldüğünü açıklamıştı.

SONUÇLAR 24 NİSAN'DA
Seçimde ilk tur sonuçları 24 Nisan’da belli olacak. 8 adaydan hiçbiri oyların yüzde 50’sini alamazsa mayıstaki ikinci turda en çok oy alan iki aday yarışacak.

Öte yandan favori adaylardan Eşref Gani’nin kazanması halinde ülkede bir de Hıristiyan first lady sürprizi yaşanacak.

Arap televizyonu El Arabiya’nın haberine göre, Gani’nin eşi Rula Lübnan Hıristiyanlarından. Pek çok kez seçmenin karşısına eşiyle çıkan Gani’nin, bu sayede kadın seçmenlerin desteğini artırdığı düşünülüyor.
Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı