Adalı gençlik 'Önyargı'yı konuştu - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Çarşamba, Nisan 24, 2024
Kıbrıs

Adalı gençlik ‘Önyargı’yı konuştu

Adalı gençlik 'Önyargı'yı konuştu

Gençlik Merkezi’ne bağlı Adalı Gençlik Kulübü’nün üyelerine yönelik her yıl geleneksel olarak düzenlediği Eğitim ve Dinlenme Kamplarının yedincisi geçtiğimiz hafta sonu Gençlik Dairesi’ne bağlı Lapta Gençlik Kampı Tesisleri’nde gerçekleştirildi.

Bu yılki teması ve eğitim konusu önyargı olan eğitim ve dinlenme kampında ilk olarak katılımcıların birbirlerini daha iyi tanımaları için eğlenceli ve farklı kaynaşma oyunları oynandı.Oyunların ardından toplumsal farkındalık kazandıran “Entelköy, Efeköy’e Karşı” isimli film katılımcılara izletildi. Son yıllardaki doğa katliamlarına karşı duyarlılığı artırarak, siyasal iktidar marifetiyle bir ülkenin zenginliklerinin nasıl yok edilme çabası içerisinde olunduğunu vurgulayan filmde Efeköylülerin entel dediği insanlara yaptığı her türlü önyargı da filmin ana temasını oluşturmaktaydı. Film sonrası yapılan atölye çalışması ile kamp temasının net olarak anlaşılması sağlanarak karşılıklı fikir paylaşımları ve sohbetler ile gece son buldu.


Adalı Gençlik Yedinci Geleneksel Eğitim ve Dinlenme Kampı’nın yine kamp temasına uygun oyun ve yarışmalarla başlayan ikinci gününe, Reşat Şaban tarafından sunulan “LGBT Bireylere Karşı Önyargı ve Homofobi” konulu interaktif söyleşi ile devam edildi. Eğitici bir günün ardından kampın son gecesi Adalı Gençlik Müzik Grubu’nun yaptığı müzik dinletisiyle katılımcılar hem eğlenceli hem de keyifli bir gece geçirme fırsatı yakaladılar.

Adalı Gençlik Yedinci Geleneksel Eğitim ve Dinlenme Kampı’nın üçüncü ve son gününde Sosyal Hizmetler Uzmanı Barış Başel’in yaptığı önyargı konulu panel; katılımcıların olaylara ve kişilere daha farklı bir bakış açısı ile yaklaşmasını ve konu üzerinde düşünmelerini sağlayarak farkındalık geliştirdi. Panelin ardından katılımcıların kamp ile ilgili genel görüşler alındı ve kamp sona erdi.

Adalı Gençlik’ten yapılan açıklamaya göre önümüzdeki yaz aylarında da düzenlenecek olan eğlence kampına katılmak isteyenlerin yaş sınırı ve kısıtlı kontenjan olacağından duyuruları Facebook ve Twitter gibi sosyal medya üzerinden takip etmeye devam etmesi gerektiği vurgulandı.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar