Kıbrıs

“Adalet Varsa, Hesap Ver AKSA”


BY Ajans

Çeşitli pankartların taşındığı eylemde, “Aklın Varsa Kenar Kenar AKSA”, “Siber Saldırı Bekliyoruz”, “Sizin Kaybedecekleriniz Olmayabilir Ama Bizim Var”, “Kanser Olmak İstemiyoruz”, “Mesele Kıyaksa AKP Aksa, “Ülke Batsa Umrunda Mı Aksa?”, “Adalet Varsa, Hesap Ver AKSA”, “Duymayan Varsa Çevre Katili Aksa” gibi sloganlar yazıldı, “Evine Dön Aksa” şarkı halinde söylendi. 

AKSA ayran dağıttı
AKSA çalışanları ise eylemcilere ayran dağıttı. Sahili görmek isteyen vatandaşlara, Türkiye’den gelen ekip, çalışma alanında olmalarının sağlıksız olduğunu söylese de vatandaşlar petrol kalıntılarını görüntülemek için bölgeden ayrılmadı.
Çevre Platformu basın bildirisi okuyarak, yaşanan felakette AKSA Şirketi’nin ihmalkarlığı olduğu ve geçmiş hükümetlerin de bu şirkete denetim yapmadığını belirtti. Bildiride geçmiş hükümetin felaket yaşandıktan sonra dahi petrol dolum tesisi kuracaklarını söylemeye devam ettiklerinin altı çizildi.
Çevre Platformu, doğayı kirleten AKSA’nın suçlu olduğunu ve hesap vermesi gerektiğini savunurken, çevre yasasının değişmesini ve denetimlerin uluslararası düzeye çıkarılmasını istedi.
Bazı vatandaşlar da “TOMA değil Helikopter” sloganları atarak yangın söndürme helikopterinin gerekliliğine dikkat çekti. 

Vatandaş tepkisini gizlemedi
Yahya Güden, AKSA’nın eylemcilere dağıttığı ayranı rüşvet olarak değerlendirerek, AKSA’nın kendilerine “ayran ile içinizi temizleyebilirim ama denizi temizleme sözü veremem” demek istediği yönünde yorumda bulundu.
Koral Özen, yaşanan çevre felaketine, başıboşluğa kimseye hesap vermeme durumu söz konusu olduğunu ve buna tepki koymak için AKSA önünde olduklarını söyledi. Özen, önemli olanın bu olayın takip edilmesi gerektiğini, bu tepkiyi koyduktan sonra eylemcilerin evlerine gidip oturmamaları gerektiğini belirtti. Koral Özen, bu felaketin cezasız kalmamasını, sorumluların bedel ödemesini istediklerini dile getirdi.
Zuhal Mustafaoğulları, bir müsibetin bin nasihatten iyi olduğu sözünü hatırlatarak, Karpaz bölgesinde yaşanan 2 felaketten ders çıkarılması gerektiğini ifade etti.
Kalecik köyü sakini 12 yaşındaki İlayda Çakıcılı ise elinde tuttuğu “Kanser Olmak İstemiyoruz” pankartla ailesi ile birlikte yaşanan çevre felaketine tepki koyarak, Aksa’ya filtre takılmasını istediklerini, hasta olmak istemediklerini, denize akan petrol için de önlemler alınmasını istediğini belirtti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı