Acısını ağıtlarla anlatt - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Şubat 25, 2024
Kıbrıs

Acısını ağıtlarla anlatt

Acısını ağıtlarla anlatt

Güneşköy’de yaşayan Hasan Paralı, eşini kaybetmenin acısını yazdığı ağıtlara yansıttı. Eşi Münüre Paralı’yı 14 Kasım 2012 tarihinde kaybeden Güneşköylü Hasan Paralı, “Ağıtlar benim için bir teselli oldu” dedi.
Havadis’e konuşan Paralı, ilk kitabı maniler ve ikinci kitabı çatmaları yazarken eşinin hayatta olduğunu ve kendisine büyük desteği olduğunu belirtti. Paralı eşi için yazığı ve kitaplaştıracağı ağıtlardan bir tanesini de Havadis için okudu.

Paralı, gençlere de tavsiye de bulundu…
Mutluluğun anlamının hiçbir yere kafanın takılmaması demek olduğunu söyleyen Paralı, gençlere de anne ve babalarının sözünü dinlemelerini nasihat etti. Büyüklerin hayat tecrübelerinden gençlerin faydalanması gerektiğini belirten Paralı, “Gençler anne ve babalarının öğütlerini dilesin. Bir karar alırken onlara danışsın” dedi.


“Eskiden dayanışma vardı”
Manilerinde de Kıbrıs kültürüne olan sevgisi ve bağlılığını dile getiren Paralı, geçmişti Kıbrıs Türk halkının daha fakir olduğunu ancak daha mutlu olduğunu kaydetti. Paralı şu şekilde konuştu:
“Eskiden üretici bir toplumduk. Herkes arasında dayanışma. Herkes birbirine yardım eder, bunu karşılığında para almazdı. Birinin tarlası varsa o kişinin tarlasına gider herkes yardım eder, o tarladaki ürünlerden yardım edenlere verilirdi. Ev kurarken herkes yardım ederdi.”

“Mutfağımız çok zengindi”
Günümüzde olan birçok olanağın geçmişte olmaması nedeniyle, vatandaşların markete sadece şeker, lamba suyu ve sabun almak için gittiği kaydeden Paralı şu ifadeleri kullandı:
“Geçmişte buğdaydan pilav yapılırdı. Herkes kendi yiyeceği evinde yapar saklardı. Şimdiki gibi marketlerde her şey bulunmazdı.
Ancak geçmişte yapılan birçok yemek şimdi hatırlanmıyor. Geçmişte herkes kazandığı ile geçinirdi.” 

Paralı, trafik konusunda da uyardı…
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde trafik kazalarının önemli bir sorun olduğuna değinen Paralı, bu konudaki düşüncelerini de yazdığı maniler ve öğütlerle dile getirdi. Paralı trafik için de “Trafik büyük canavar; yollarda hata arar; yolda terör estirmek; kimseye sağlamaz yarar” şeklinde öğüt yazdı.

Ağıtlardan örnekler
Magunda’dan çıktık yola
Güneşköy’de verdik mola
14 Kasım gecesi
Hayatımız vardı sona

***

Bülbüller güle gondu
Acap bize ne oldu
Beklenmedik bir günde
Çilemiz böyle oldu

 

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar