Kıbrıs

Acil kan aranıyor

HASTALIĞIN PENÇESİNDE 150 KİŞİ: KKTC Thalassaemia Derneği’nin istatistiklerine göre, ülke genelinde 150 thalassaemia hastası var. Hastalığın tek tedavisi kan. Her thalassaemia hastasının üç haftada bir 2 ünite kan alması gerekiyor. Kan alma süresi geçmiş bir hastanın vücut dengesi ise 6 günden sonra bozuluyor

BAKANLIĞA ÇAĞRI: Kan Bankası’na son dönemde yapılan bağışlarda yaşanan azalma nedeni ile kan bulmakta güçlük çektiklerini anlatan thalassaemia hastaları, bağışların artırılması yönünde Sağlık Bakanlığı’nın acil çalışma başlatmasını istedi

ÇARE VAR: Thalassaemia hastaları: Türkiye’de her ilde ve neredeyse her semtte Kızılay çadırları var. Bu çadırlarda sürekli olarak kan bağışı kabul edilmektedir. Ülkemizde de benzer bir sistem oluşturulur toplum da yeteri kadar bilinçlendirilirse kan sıkıntısı giderilebilir

SON BİR YILDIR: “Geçen yıllarda daha çok bayramlarda ve ramazan ayında kan sıkıntısı yaşanırdı. Ancak son bir yıldır bu sıkıntı arttı. Her hastanın üç haftada bir 2 ünite kan alması gerekir, biz 1 ünite kanı bulamaz olduk”


Kan Bankası’na son dönemde yapılan bağışlarda yaşanan azalma nedeni ile kan bulmakta güçlük çektiklerini anlatan thalassaemia hastaları, bağışların artırılması yönünde Sağlık Bakanlığı’nın acil çalışma başlatmasını istedi.
Tedavileri için sürekli ve düzenli olarak kana ihtiyaçları olduğunu belirten thalassaemia hastaları, kamuoyuna da kan bağışında bulunmaları için çağrı yaptı.

“Düzenli ve sürekli kampanyalar yapılmalı”
Thalassaemia hastaları, yaşadıkları sıkıntıları Havadis’e anlattı. Hastalar, “Geçen yıllarda daha çok bayramlarda ve ramazan ayında kan sıkıntısı yaşanırdı. Ancak son bir yıldır bu sıkıntı arttı. Her hastanın üç haftada bir 2 ünite kan alması gerekir, biz 1 ünite kanı bulamaz olduk” dedi.
Sorunun birinci derece muhatabının Sağlık Bakanlığı olduğunu belirten thalassaemia hastaları, “Kan bulmak hastaların veya Kan Bankası’nın mecburiyeti olmamalıdır. Sağlık Bakanlığı, bağışların toplanması ve arttırılması yönünde çalışmalar yapmalı, bağışlar için belirli dönemlerde değil,  sürekli olarak kampanyalar düzenlemelidir” diye konuştu.
Türkiye’deki Kızılay Çadırları’nı örnek gösteren thalassaemia hastaları, KKTC’de de benzer bir uygulama yapılarak bağışların arttırılabileceğini kaydetti.
Thalassaemia hastaları, “Türkiye’de her ilde ve neredeyse her semtte Kızılay çadırları var. Bu çadırlarda sürekli olarak kan bağışı kabul edilmektedir. Ülkemizde de benzer bir sistem oluşturulur toplum da yeteri kadar bilinçlendirilirse kan sıkıntısı giderilebilir” dedi.

“Kan Bankası’nın mesaisi olmaz”
Thalassaemia hastaları, kan bağışında bulunmak isteyen birinin hafta içi saat 15.00, hafta sonu 13.30’dan önce Kan Bankası’na başvurmak zorunda olduğuna vurgu yaparak, Kan Bankası’nın çalışma saatlerinde de düzenlemeye gidilmesi gerektiğini belirtti.
“Kan Bankası’nın mesaisi olmaz” diyen thalassaemia hastaları, “Thalassaemia Merkezi’nin bünyesinde hizmet veren Kan Bankası, ne yazık ki, çok acil durumlar dışında hafta içi saat 15.00, hafta sonu ise 13.30’dan sonra bağış kabul etmiyor. Bu da bağışçılar için ciddi bir sorun. Gerekirse personel sayısı arttırılmalı, kan bağış kabulü de en azından 19.00’a kadar uzatılmalıdır” dedi.

“Kan bağışından korkmayın”
Kan bağışının hayati önem taşıdığını belirten thalassaemia hastaları, kan vermenin bağışta bulunan kişinin sağlığı açısından da faydalı olduğunu kaydetti.
Kamuoyuna “Kan bağışından korkmayın” çağrısında bulunan thalassaemia hastaları,  “Her sağlıklı erkek 3 ayda bir ünite, kadınlar ise 4 ayda bir ünite kan bağışında bulunabilir. Bağışlanan her bir ünite kan bir kişinin hayatını kurtarabilir, üstelik kan bağışı yapan kişinin de hücreleri yenilenir” dedi.

Thalassaemia hastaları ne dedi? 

Dilek Çağlar
“Ben hem thalassaemia Derneği Yönetim Kurulu üyesiyim hem de thalassaemia hastasıyım. Dolayısıyla yaşanan sıkıyı en iyi bilenlerdenim. Thalassaemia hastalarının hayatlarını devam ettirebilmeleri için sürekli ve düzenli olarak kan almaları gerekir. Bu da ancak kan bağışı ile mümkündür. Mevcut bağışlar ihtiyacı karşılamaya yetmiyor. Zaten yeterince sağlık sorunu yaşayan hastalar, bir de kan bulmak için koşturuyor. Oysa kan aramak ve bulmak hastanenin veya hastanın değil,  Sağlık Bakanlığı’nın görevidir. Bakanlık gerek kampanyalar ile gerekse kan bağışı yapmaya teşvik edici bir takım uygulamalarla gerekli kanı temin etmelidir. Buradan halka da sesleniyoruz. Bağış yapmaktan korkmayın ve lütfen hem kendi sağlınız hem de bizler için kan bağışı yapınız.”

Fatma Sürer
“Bizim sürekli ve düzenli olarak kan almamız gerekir. Ülkede çok sayıda thalassaemia hastası var. Ameliyat olanlar ve trafik kazası geçirenleri de düşünürsek Kan Bankası’nda her zaman mevcut ihtiyacın üzerinde kan olması gerekiyor. Ancak özellikle son bir yıldır thalassaemia hastaları bile kan bulmakta büyük sıkıntı yaşıyor. Kan Bankası boş, mecbur ihtiyacımız olan kanı biz arıyoruz. Tanıdık, eş, dost km varsa kan istedik, artık kan isteyeceğimiz kimse de kalmadı. Sağlık Bakanlığı’nın acilen bir çözüm üretmesi ve gerekli kanı tedarik etmesi şart. Buradan halka da çağrıda bulunuyorum. Lütfen bağış yapın, hayat kurtarın.”

Osman Hocanın
“Kan bulmakta her zaman sıkıntı yaşadık ancak son bir yıldır bu sıkıntımız katlandı. Devlet bu konuda üzerine düşen görevi tam anlamı ile yapmıyor. Halk ise kan bağışı konusunda yeteri kadar bilinçlendirilmediğinden bağış yapmıyor. Oysa sağlıklı her erkek birey 3 ayda kadın bireyler ise 3 ayda bir 1 ünite kan bağışında bulunabilir. Bir ünite kan, bir hastanın hayatını kurtarabilirken bağışta bulunan kişinin de sağlığına olumlu yansır. Sağlık Bakanlığı kan bağışını arttırma yönünde acilen harekete geçmelidir. Bunu da en basit yöntem ile bağışçılara belli başlı tahliller yaparak veya başka türlü teşvik edici uygulamalar ile başarabilir.”

Mustafa Muhtaroğlu
“Geçmişte ramazan ayında ve bayramlarda kan bulmakta sıkıntı yaşardık. Ancak son bir yıldır sürekli olarak aynı sorunu yaşıyoruz. Her thalassaemia hastasının üç hafta bir 2 ünite kan alması gerekirken biz 1 ünite bile bulamıyoruz. Ülkede 150 kadar thalassaemia hastası var. Kaza, ameliyat ve benzeri durumlar için de acil kan ihtiyaçlarını da hesaplarsak Kan Bankası’nda ciddi bir stok olmalıdır. Sağlık Bakanlığı, kan bağışına teşvik edici kampanyalar düzenleyerek bağışları arttırabilir. Buradan halka da sesleniyorum. Lütfen kan bağışından çekinmeyin.”

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı