Kıbrıs

Acı ilk günkü gibi taze


KAZA YERİNE ÇİÇEK BIRAKTILAR: Çiğdem Altınfincan’ın kullandığı arabanın karşı şeride geçerek içinde bulundukları arabanın üstüne düşmesi sonucu yaşamını yitiren 4 genç öğretmen için kazanın meydana geldiği Türkeli kavşağına çiçek bırakarak tütsü yakıldı

“KADER DEĞİL CİNAYET”: Kozok, Candemir, Arkın ve Yılmaz’ın fotoğraflarıyla kaza yerinde toplanan sevenleri, o acılı günü yeniden yaşadı. Anma etkinliğindeki konuşmalarda yaşananın kader değil bir cinayet olduğu savunuldu

Bir yıl önce meydana gelen trafik kazasında yaşamını yitiren dört öğretmen Ayşe Hadımcı Candemir, Figen Arkın, İmge Kozok ve Dilek Yılmaz için dün kazanın meydana geldiği Türkeli kavşağında anma töreni düzenlendi.
Candemir, Arkın, Kozok ve Yılmaz’ın arkadaşları kazanın meydana geldiği refüjün içine karanfiller bırakıp, tütsüler yaktı. Türkeli kavşağındaki anma töreninin ardından 4 öğretmenin ailesi ve arkadaşları Candemir, Arkın, Kozok ve Yılmaz’ın kabrini ziyaret etti.

Arkın’ın kardeşi bir yıl önce meydana gelen ve 4 öğretmenin ölümüyle sonuçlanan trafik kazasının ardından yapılan new jersey üzerine 4 öğretmenin adının ilk harfini yazdı

 

Duvara isimlerinin ilk harfleri yazıldı…
Kazada yaşamını yitiren öğretmenlerden biri olan Figen Arkın’ın kardeşi kazanın ardından yapılan new jersey 4 öğretmenin isimlerinin ilk harflerini ve “Sizi asla unutmayacağız” yazdı. Figen Arkın’ın kardeşi “Bu duvarın yapılması için birilerinin ölmesi mi gerekiyordu” diyerek isyanını dile getirdi.

Öz: Hiç hak etmedikleri bir şekilde hayattan koparıldılar
Anma töreninde konuşma yapan Karakuş Öz, Ayşe Hadımcı Candemir, Figen Arkın, İmge Kozok ve Dilek Yılmaz’ın hiç hak etmediği bir şekilde hayallerinden, ailelerinden ve sevenlerinden koparıldığını söyledi. Öz, bu acı olayın hala gerçek olduğuna inanamadıklarını ifade etti.

“Kader değil cinayet”
Öz, yaşanan olayın kader değil cinayet olduğunu kaydetti ve “Kimse bu olayı yaşamak ve yaşatmak istemez” yorumlarına katılmadığını belirtti. Yapılan davranışın önce kendi canını ardında da başkasının canını tehlikeye atan bir davranış olduğunu söyleyen Öz şu şekilde konuştu:
“Bu yaşanan dehşet olaydan sonra, kayıplarımızın ardından neler yaşandığını nasıl eksikliklerimiz olduğunu kelimelerle ifade edemiyorum. Yaşadığımız kader değil cinayettir. Bir yıldır getirilen yorumları dinledim. Kimse bu olayı yaşamak ya da yaşatmak istemez. Ben bunu kabul etmiyorum. Yapılan davranışta başta kendi canı olmak üzere başka insanların hayatını da sonlandırabileceğini bilmek zorundadır. Hepimiz bilmek zorundayız.”

“Can güvenliği için ne yapıldı”
Öz, sayısız trafik suçu işlemiş birinin trafikte ne işi olduğunu sordu ve şu ifadeleri kullandı:
“Yolun karanlık olması bozuk olması mazeret değildir. O zaman soruyorum, az ileride gece kulüpleri neden ışıl ışıl. Bu duvar bariyeri neden daha önce yoktu. Bu yol üzerinde can güvenliği için ne yapıldı? Aslında asıl sorun şu: Sayısız trafik suçu işlemiş ve bu suçların fazlası dikkatsizlik ve süratten oluşan bir insanın trafikte ne işi var. Alkollü araç kullanımı 595 TL, kırmızı ışık ihlali 238 TL, cep telefonu kullanmak 238 TL. Sayın yargı ve yasalara soruyorum süratli araba kullanıp 4 can almak kaç TL. 3 yıl mı? 2 yıl mı? Torpil ile 1 yıl mı? Cevabını almayacağım sorular için özür dilerim. Ellerinden hayalleri alınan sadece onların değil 4 ailenin de ocağını söndürdüler.”

Figen Arkın’ın annesi Fatma Arkın’ın feryatları yürekleri dağladı. Arkın “Bu kazaya sebep olan idam edilmeli” diyerek ağladı

3’ü olay yerinde biri hastanede yaşamını yitirmişti…
4 öğretmenin yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan kaza 20 Ocak 2014’te, Çiğdem Altınfincan yönetimindeki LF 707 plakalı aracın Türkeli kavşağını geçtikten sonra Altınfincan’ın direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu kullandığı aracın önce refüje girip ardından da çarpmanın etkisiyle yükselerek Güzelyurt’tan Lefkoşa’ya doğru seyreden Ayşe Hadımcı Candemir yönetimindeki JU 802 plakalı arabanın tavanına; ardından da yine aynı istikametteki Naci Kanatlı’nın kullandığı FZ 284 plakalı aracın sol üst yan kısmına çarpması sonucu meydana gelmişti. JU 802 plakalı araç içerisinde bulunan Ayşe Hadımcı Candemir, Figen Arkın, İmge Kozok olay yerinde yaşamını yitirirken Dilek Yılmaz ise ağır yaralanarak hastaneye kaldırıldıktan bir süre sonra hayata gözlerini yummuştu.

Altınfincan bugün mahkemeye çıkarılacak
Türkeli kavşağında, 20 Ocak 2014’te meydana gelen feci kazada Lefke Avrupa Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan Ayşe Hadımcı Candemir, Figen Arkın, İmge Kozok ve Dilek Yılmaz’ın hayatını kaybetmesine neden olduğu iddiasıyla suçlanan Çiğdem Altınfincan bugün yine mahkemeye çıkarılacak. Mahkemenin bir yıldır tutuklu olarak yargılanan Altınfincan’la ilgili son kararını bugün açıklaması bekleniyor.

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı