Dünya

Acı haber 19 yıl gecikti
ÖĞRENCİLİK yıllarında ABD’nin Kaliforniya eyaletine yerleşen Fatima Nuray’ın tek çocuğu Cengiz, 1995 yılında 17 yaşındayken ünlü rock grubu Grateful Dead’in Santa Cruz’daki konserine gitti ve bir daha kendisinden haber alınamadı. Cengiz’in yıllarca izini süren Fatima Nuray, DNA testi teknolojisinin gelişmesiyle 2002’de kendi DNA örneğini polise teslim etti. Nuray, oğlunun akıbetini geçen yıl öğrendi. Polis Cengiz’in cesedini, kaybolduğu tarihten yaklaşık bir ay sonra nehir kenarında bulmuştu. Ne var ki, kayıplara ölüm nedeni ‘meçhul’ olarak geçen Cengiz’den geriye kimlik tespiti yapılabilecek bir şey kalmamıştı.


ÇEKMECEDE UNUTULDU

Mahkemeye sunulan iddianameye göre, geçen yıl karakoldaki eski dosyaları inceleyen bir polis, 1995 yılında Cengiz’in cesedinden alınan DNA örneklerinin tarama için Adalet Bakanlığı’na gönderilmediğini ve dosyada unutulduğunu fark etti. 30 Aralık 2014’te gönderilen örnekler, anne Fatima’nın 2002 yılında verdiği DNA örnekler ile uyuşunca adli tıp anneye yıllardır korkarak beklediği acı haberi verdi.

Her yıl için 96 bin dolar

20 YIL boyunca ABD’de oğlunu arayan Fatima Nuray,  açtığı davada hem kendi hem de oğlunun DNA kayıtları ellerinde olduğu halde bunca yıl tarama yapmadıkları gerekçesiyle Santa Barbara Polis Departmanı’ndan  geciken her yıl için 96 bin olmak üzere toplam 1.1 milyon dolar tazminat istedi.

Hürriyet

Başa dön tuşu