ABD’nin oyu bizi üzdü - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Nisan 20, 2024
Türkiye

ABD’nin oyu bizi üzdü

ABD’nin oyu bizi üzdü

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda Filistin’e “üye olmayan gözlemci devlet statüsü” verilmesi kararını değerlendirdi.

Kararı “tarihi bir karar” olarak nitelendiren Dışişleri Bakanı Davutoğlu, “Filistin artık bir devlettir” dedi.


Oylamada “hayır” oyu vererek açık bir tavır sergileyen ABD’yi eleştiren Davutoğlu, şöyle konuştu:

“ABD’nin çok küçük azınlığın içinde yer alması bizi üzmüştür. ABD, bizim müttefikimizdir. Bizim tutumumuz kendileri tarafından bilinir. Umut ederiz ki, bu yeni durumu değerlendirirler. Umarız, ABD bundan sonraki barış sürecine katkıda bulunur. “
 

İsrail’in de kararın ardından kendisini sorgulaması gerektiğini belirten Davutoğlu, “İsrail’in bu gerçeği kabul etmesi gerekir. 138 ülke neden karşısında tavır aldı, 41 ülke neden çekimser kaldı bunu soğukkanlı bir şekilde düşünmesi gerekir. Filistin üzerindeki zulüm sürerken bölgede barıştan bahsedilemez. İsrail, ‘dün olduğu gibi yarın da zulme devam edeceğiz’ derse, biz de dün olduğu gibi yarın da İsrail’in zulmüne karşı çıkarız” ifadelerini kullandı.

Davutoğlu, “Filistin’in haklarından feragat etmesi için İsrail durmalıdır. İsrail barış istiyorsa bu yeni durumu değerlendirmelidir” diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Gazze ziyareti için belirlenmiş bir tarih olmadığını ifade eden Davutoğlu, “Gazzeliler Sayın Başbakanımızı hasretle bekliyor. İnşallah bu ziyaret de bir gün gerçekleşir” dedi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar