Kıbrıs

ABD’nin Dini ve Küresel İşler Özel Temsilci Kıbrıs’a geliyorABD’nin Lefkoşa Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamaya göre, 10 Mart’a kadar Kıbrıs’ta temaslarda bulunacak olan Casey, Din İşleri Başkanı Talip Atalay ile de görüşecek.
Casey ayrıca Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu Hrisostomos, Maronit Başpiskopos Yousef Soueif,  Kıbrıs’taki Latin Papazı Jerzy Kraj ve Ermeni Ortodoks Kilisesi’nin Baş Papazı Nareg’i temsilen Momig Habeshian ile de bir araya gelecek.Dini yerlere ziyaret düzenleyip, sivil ve dini topluluklarla görüşecek olan Casey, adada bulunduğu süre içinde İsveç Büyükelçiliği himayelerinde kurulan “Kıbrıs Barış Sürecinde Dini Yol Ofisi” katılımcılarıyla görüşüp, çalışmalar hakkında bilgi alacak.

Özel Temsilci Casey, Washington’da, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın ABD Milli Strateji ve Dini Liderler ve İnanç Topluluğu Çalışmaları’na başkanlık ediyor.

Casey’in ofisi, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’ye  dini konularla ilgili politikalar konusunda fikir vermekte ve ABD Elçiliklerine dini dinamikleri değerlendirmekle  dini topluluklarla çalışmalar yapma  konusunda destek vermekte. Ofis, gerek dindar gerekse laik bireylerin Washington’daki Dışişleri Bakanlığı’nda dini ve küresel konularla ilgili  başvurabilecekleri ilk nokta olarak hizmet sunuyor.

Dini ve Küresel Konular Ofisi hakkında daha fazla bilgi, https://www.state.gov/s/rga/ adresinden temin edilebilir.

Başa dön tuşu