Dünya

ABD’den İran’a geçmiş sorusu


ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'le yaptığı telefon görüşmesinde İran'ın nükleer anlaşmasının yapılabilmesi için geçmişe dair soruları cevaplaması gerektiğini söyledi. Kerry'nin İran'a geçmişte atom bombası yapmayı amaçlayıp amaçlamadığını sorduğu belirtiliyor.
Kerry'nin kısa zaman önce yaptığı açıklamada geçmişe takılıp kalmadığını ve zaten "mutlak bilgiye" sahip olduklarını söylediği hatırlatılırken, görüşmenin ardından nükleer anlaşmasına dair yeni soruların ortaya çıktığı bildiriliyor. Reuters'a konuşan iki Batılı yetkili, görüşmelerin yapılabilmesi için bir pencere açıldığını belirtirken, İran'ın bundan yararlanarak anlaşmaya varabileceğini söylüyor. Kerry'nin İran Dışişleri Bakanı Zarif'i arama sebebinin de anlaşmanın yapılmak istenmesi olduğu öne sürülüyor.

Son günlerde Kerry ve Zarif'in iki kez görüştüğü belirtilirken, Kerry'nin Zarif'i tekrar arama sebebinin de geçmişin önemli olduğunu hatırlatmak ve geçmişe dair bilgi istemek olduğu söyleniyor. (Sol)Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı