Dünya

ABD’den ilk somut talep


Erdoğan’ın önceki gün Türkiye’nin IŞİD’e karşı mücadeleye askeri destek de vermeye hazır olduğunu açıklamasının ardından düzenlenen toplantıda Ankara’nın yapabileceği katkılar masaya yatırıldı. 1 saat planlanan görüşme 30 dakika uzadı.

TC Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden arasındaki görüşme, TSİ 22.00’de başladı. Mütekabiliyet olmadığından Biden, Birleşmiş Milletler toplantıları için New York’ta bulunan Erdoğan’ın kentte kaldığı otele geldi ve toplantı Peninsula Oteli’nde gerçekleşti.

OBAMA İLE TELEFONDA GÖRÜŞTÜ
Erdoğan ve Biden arasındaki görüşmesinin başlamasında önce Amerikan Dışişleri Bakanlığı’nın Avrupa ve Avrasya’dan sorumlu Bakan Yardımcısı Victoria Nuland, Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ve Türk yetkililerle kapsamlı bir hazırlık görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmeye ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı. Türk kaynaklardan  alınan bilgiye göre aynı saatlerde Erdoğan da, ABD Başkanı Obama ile telefonda görüştü. İki lider arasındaki telefon görüşmesi, Birleşmiş Milletler toplantıları için New York’ta bulunan Başkan Obama’nın Washington’a doğru yola çıkmasının ardından Air Force One uçağında olduğu sırada, Obama’nın talebiyle gerçekleşti. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre görüşmede iki lider, IŞİD dahil olmak üzere bölgedeki terör örgütleriyle mücadele ve Suriye meselesi gibi konularda Türkiye ve ABD’nin ortak bir stratejiyle birlikte çalışmaya devam edeceklerini vurguladı. Erdoğan ve Obama’nın önümüzdeki süreçte de yakın temas içinde olma konusunda mutabık kaldıkları kaydedildi.


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı