DünyaSürmanşet

ABD’den Çin’e Tayvan tehdidi

Çin: ABD'nin sözde caydırıcılık politikası Avrupa'yı mahvetti, Asya'yı da mahvetmemeliABD Başkanı Biden, Çin’in Tayvan’a saldırması durumunda buna askeri karşılık vereceklerini söyledi.

Japonya Başbakanı Kişida Fumio ile Akasaka Sarayı Devlet Konukevi’nde düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.
Son yıllarda Japonya ve ABD arasındaki ittifakın daha güçlü bir hale geldiğini belirten Biden, Japonya’yla yaptıkları uzay iş birliği konusunda heyecanlı olduğunu vurguladı.Biden, yarın Dörtlü Güvenlik Diyaloğu (QUAD) Zirvesi’nde liderlerle bir araya geleceklerini aktararak, QUAD’ın dünya demokrasileri arasındaki iş birliğinin büyük işler başarabileceğini gösterdiğine dikkati çekti.

ABD Başkanı, ikili iş birliğini artırmak, bölgedeki tüm insanlar için fırsat ve refah yaratan özgür ve açık bir Hint Pasifik sağlamak amacıyla birlikte çalışma taahhüdünde bulunduklarını ifade etti.

 ABD, Tayvan’ı savunmak için askeri müdahaleye hazır

Çin’in Tayvan’ı işgal etmesi veya ele geçirmeye çalışması durumunda ABD’nin nasıl yanıt vereceğinin sorulması üzerine Biden, Tayvan’a yönelik politikalarının hiç değişmediğini, mevcut durumda tek taraflı bir değişiklik olmamasını sağlayarak “Tayvan Boğazı’ndaki barış ve istikrarı desteklemeye” kararlı olduklarını vurguladı.

Biden, Putin’in, “Ukrayna’nın kimliğini ortadan kaldırmak için kötü bir girişimde bulunduğuna” inandığını belirterek, “(Putin) Onu işgal edemez ama kimliğini yok etmeye çalışabilir. Bunu belirtmeye tenezzül etmemin sebebi, (Putin’in) bunun bedelini ödemesi gerektiği ve Rusya’nın da uygulanan yaptırımlar açısından bunun için uzun vadeli bir bedel ödemesi gerektiğidir.” ifadesini kullandı.

Çin’in Tayvan’ı işgal etmesine izin vermemek için Japonya ve diğer ulusların yanında olduklarını vurgulayan Biden, böyle bir şeyin olmayacağı ya da denenmeyeceği görüşünde olduğunu kaydetti.

Bir gazetecinin, “Açık nedenlerden dolayı Ukrayna çatışmasına askeri olarak dahil olmak istemediniz. Konu buna gelirse, Tayvan’ı savunmak için askeri olarak müdahil olmaya istekli misiniz?” sorusuna Biden, “evet” yanıtını verdi. Biden, daha önce bu yönde taahhütte bulunduklarını da sözlerine ekledi.

Çin: ABD’nin sözde caydırıcılık politikası Avrupa’yı mahvetti, Asya’yı da mahvetmemeli

Pekin yönetimi, ABD Başkanı Joe Biden’ın, “Çin’in Tayvan’a saldırması durumunda askeri karşılık vereceklerine” yönelik sözlerine tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vang Vınbin, yaptığı açıklamada, Biden’ın Japonya Başbakanı Kişida Fumio ile Tokyo’daki görüşmesinde dile getirdiği sözlerini kınadıklarını ve reddettiklerini belirterek, “ABD, Çin halkının (Tayvan’la ilgili) egemenliğini ve toprak bütünlüğünü koruma kararlılığını hafife almamalıdır.” dedi.

Çin’in egemenliği ve toprak bütünlüğü gibi temel çıkarlarını ilgilendiren konularda ödün ve taviz vermeyeceğinin altını çizen Sözcü Vang, “Tayvan, Çin’in ayrılmaz bir parçasıdır ve Tayvan sorunu, tamamıyla Çin’in iç işidir, hiçbir dış müdahale kabul edilemez. ABD, Çin halkının (Tayvan’la ilgili) egemenliğini ve toprak bütünlüğünü koruma kararlılığını hafife almamalı, 1,4 milyarlık Çinlinin iradesine karşı durmamalıdır.” ifadelerini kullandı.

Vang, Çin’in, egemenliğini ve güvenlik çıkarlarını güvenceye almak için gereken adımları atacağına işaret ederek, “ABD’yi tek Çin politikasına bağlı kalmaya, üç ABD-Çin ortak bildirisine, Tayvan’ın bağımsızlığını desteklemeyeceğine dair taahhüdüne uymaya ve Tayvan’daki ayrılıkçı güçlere yanlış mesajlar vererek ikili ilişkilere zarar vermemeye çağırıyoruz.” diye konuştu.

ABD ve Japonya liderlerinin Tokyo’daki görüşmede, Çin’in Doğu Çin Denizi’nde statükoyu değiştirmeye yönelik çabalarından rahatsızlıklarını dile getirmelerine ve Tayvan Boğazı ile çevresinde barış ve istikrarın korunması gereğine dikkati çekmelerine ilişkin yorumu sorulan Vang, şunları söyledi:

“ABD’nin sözde caydırıcılık politikası Avrupa’yı mahvetti, Asya’yı da mahvetmemeli. Asya-Pasifik bölgesi barış, kalkınma ve refahın merkezi olmalı, Soğuk Savaş zihniyetinin arenası değil. Bu ülkelerin Asya-Pasifik’te cepheleşme yaratmaya yönelik çabaları taraftar bulmayacak ve başarılı olamayacak.”

Başa dön tuşu