Dünya

ABD’de siyahiyi öldüren polis cinayetle yargılanacak


ABD'nin Ohio eyaletinde, trafik kontrolü sırasında siyahi sürücü Samuel DuBose'u tek el ateş ederek öldüren beyaz polis memuru Ray Tensing'in cinayetle yargılanmasına hükmedildi.

Amerikan medyasında çıkan haberlerde, Tensing'in kasten adam öldürme iddiasıyla da yargılanacağı ve suçunun kanıtlanması durumunda müebbet hapis cezasıyla karşılaşabileceği belirtildi.

Düzenlediği basın toplantısında kararı açıklayan Savcı Joe Deters, Tensing'in eylemini "kanunsuz" ve "mantıksız" olarak niteledi.

Öldürülen Samuel DuBose da, polis memurunun vücut kamerasının kaydettiği görüntülerdeydi
KAMERA KAYDI POLİSİ YALANLADI

Cincinnati Üniversitesi yerleşkesi yakınlarında 19 Temmuz'da yaşanan olayda, DuBose'un otomobilini plakası olmadığı gerekçesiyle durduran polis Tensing, 43 yaşındaki siyahiyi tabancayla vurarak öldürmüştü.

Tensing, olay hakkında hazırlanan tutanakta, DuBose'un aracıyla kaçmaya çalışırken kendisini sürüklediğini ve bunun üzerine ateş etmek zorunda kaldığını iddia etmişti.

Savcı Deters'in basın toplantısı sırasında yayınladığı ve Tensing'in üniformasına monte edilmiş vücut kamerasının kaydettiği görüntüleri içeren video kaydında ise olayın Tensing'in anlattığı gibi gerçekleşmediği ortaya çıktı.

"GÖRDÜĞÜM EN AHMAKÇA EYLEM"

Deters, "30 senedir bu işi yapıyorum, bu olay bugüne kadar gördüğüm ve bir polis memurunun yaptığı en ahmakça eylem" diye konuştu.

Olay sırasında DuBose'un sadece basit bir emre karşı geldiğini ve her şeyin kontrol altında olduğunu belirten Deters, "Böyle bir şeyin yaşanması son derece gereksizdi" dedi.

Savcı, Tensing için, "Kasten öldürdü. Asla bir polis memuru olmamalıydı" ifadelerini kullandı.

Kararın açıklanmasının ardından Tensing için arama kararı çıkarıldığı, bir süre sonra polis memurunun teslim olduğu belirtildi.


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı