ABD’de maraton koşusuna bombalı saldırı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Nisan 20, 2024
Dünya

ABD’de maraton koşusuna bombalı saldırı

ABD’de maraton koşusuna bombalı saldırı

Boston Maratonu'ndaki patlamalarda ölenlerin sayısının 3'e çıktığı, 17'si ağır 130'dan fazla kişinin yaralandığı belirtildi. Boston Emniyet Müdürü Edward F. Davis, düzenlediği basın toplantısında, yaralıların net sayısının ve sağlık durumlarına ait detayların tespit edilme çalışmasının halen sürdüğünü, net bilgileri yarın sabah verebileceklerini söyledi.

Davis, olayın meydana geldiği bölge ve çevresinin inceleme sebebiyle kapatıldığını, yürütülen soruşturma yüzünden halkın normal yaşamına dönmesinin birkaç günü bulabileceğini kaydetti.


Bazı basın organlarında şüphelilere ilişkin bilgiler yer aldığını kaydeden Davis, bu haberlerin gerçeği yansıtmadığını, sorgulanan bazı kişiler olmasına karşın henüz gözaltında kimsenin bulunmadığını dile getirdi.

Bu arada, ölenler arasında 8 yaşında bir çocuğun da bulunduğu öğrenildi.

 

 

Öte yandan, polisin patlamadan önce bölgeye girmeye çalıştığı tespit edilen bir kamyoneti ve siyah sırt çantalı bir kişiyi konuyla ilişkili olarak aradığı iddia edildi.

"BİR TERÖR SALDIRISI"

Yetkililer patlamaların kaynağının çevreye yerleştirilmiş patlayıcı düzenekler olduğunu belirtirken CNN'e konuşan bir FBI kaynağı patlamaları "bir terör saldırısı" olarak nitelendirdi.

GÖZALTI YOK

Los Angeles Times'a konuşan FBI kaynakları da gözaltı durumunun söz konusu olmadığını, saldırıyı üstlenen bir kişi ya da grup bulunmadığını belirtti.

ÜÇÜNCÜ PATLAMA

Öteyandan Boston polisi maraton alanına yaklaşık 5 km mesafede bulunan John F. Kennedy Kütüphanesi'nde bir patlama daha gerçekleştiğini açıkladı.

Herhangi bir yaralanmanın yaşanmadığı patlama sonrasında kütüphanede yangın çıktığı bildirildi. Yetkililer patlamanın diğerleri ile bir ilgisinin olup olmadığının henüz bilinemediğini belirtiyor.

ÜLKE ÇAPINDA GÜVENLİK EN ÜST SEVİYEYE ÇIKARILDI

Patlama sonrası ülke çapında güvenlik en üst seviyeye çıkarıldı. Washington DC ve New York'ta güvenlik önlemleri arttırıldı.

Patlamanın olduğu alana yakın olan Lenox Hotel tamamen boşaltıldı. Boston hava sahası kapatıldı. Boston, uluslararası uçuşlarının yapıldığı bir havaalanı. Bu bölgedeki tüm havaalanların kapatılması anlamına geliyor.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar