ABD'de "Kepenklerin Kapanması" Halkı Mağdur Ediyor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Salı, Nisan 23, 2024
Dünya

ABD’de “Kepenklerin Kapanması” Halkı Mağdur Ediyor

ABD'de "Kepenklerin Kapanması" Halkı Mağdur Ediyor

Federal hükümetin kapanmasının ikinci gününde, hayati önem arz etmeyen kurumlar dışında resmi kuruluşlardaki işlerin askıya alınması ve milli parklar ile turistik yerlerin kapalı olması halkı mağdur ediyor.

ABD Kongresi'nin iki kanadı Temsilciler Meclii ile Senato'nun kısa vadeli bütçeyi geçirmekte uzlaşamaması nedeniyle federal çalışanlar önceki günden itibaren ücretsiz izin veya maaşlarında geçikmeyle karşı karşıya kalmış durumda. Ayrıca müzeler ve milli parklar da ziyaretlere kapatıldı. Aradan geçen 48 saatte krize herhangi çözüm üretemeyen Kongre'ye tepkiler artarken, milli parklar ile turistik yerlerin girişinde bariyerlerle karşılaşan turistler bugün de hayal kırıklığına uğradı.


İLK KEZ WASHİNGTON'DAKİ ANITLARI ZİYARET ETMEK İSTEDİLER ANCAK…

Erkek arkadaşıyla Atlanta'dan Washington DC'ye gelen Tiffany Spencer, Lincoln Anıtı önünde AA muhabirine yaşadığı hayal kırıklığını anlattı.

İlk kez başkente geldiğini belirten Spencer, 2. Dünya Savaşı Anıtı ile Lincoln Anıtı'ın görmeyi çok arzuladığını kaydetti. Lincoln Anıtı'nın önüne geldiğinde hükümetin kapanması nedeniyle faaliyet gösterilemediğine yönelik uyarı levhalarını görünce üzüldüğünü ifade eden Spencer, "Bu gerçekten talihsizlik. Bu benim Washington DC'ye ilk gelişimdi. Özellikle Lincoln Anıtı'nın yer aldığı tarihi anıtları görmeyi dört gözle bekliyordum. Hükümetin kapanması çok büyük talihsizlik" diye konuştu.

Spencer, hükümetin para ve bütçe gibi konularda bir karara varamamasının oldukça utandırıcı olduğunu kaydetti.

Atlanta'dan uçakla geldiklerini, bileti iptal ettirmelerinin kendilerine oldukça pahalıya mal olacağını söyleyen Spencer'ın erkek arkadaşı Darryl Morris de "Şimdi buraları ziyaret edemememiz gerçekten sinir bozucu" ifadesini kullandı. Kongre üyelerine seslenen Morris, "Çabuk bir çözüm yolu bulun" dedi.

 

"BURAYI GÖRMEK ÖLMEDEN ÖNCE YAPILACAKLAR LİSTEMDEYDİ"

Texas'tan eşiyle başkente gelen Robert Resendes, hayal kırıklığına uğrayan bir diğer turist. Biletlerini iptal ettirme şanslarının olmadığını belirten Resendes, "Şimdi burada anıtı sadece bariyerlerin ardından görebiliyoruz" diyerek duyduğu hayal kırıklığını dile getirdi.

Kongre'dekilerin kısa sürede bir çözüme ulaşacaklarını sanmadığını ifade eden Resendes, "Kongre'dekiler başlarını camdan dışarı çıkarıp baksınlar. Tüm bu turistlere baksınlar. Dünyanın her yerinden insan var burada ve onlar buraya anıtlarımızı görmek için gelmiş ancak girmeleri engellenmiş durumda" diye konuştu.

Robert Resendes'in eşi de Kongre'nin bütçe üzerinde anlaşamaması sonucu hükümetin çalışmalarını durdurmasının herkes üzerinde olumsuz etkileri olduğunu söyledi.

Bu benim Washington DC'ye ilk ziyaretimdi" diyen Resendes, şöyle devam etti :

"Bir ömür burayı görmek için bekledim. Buraya yapacağım ziyaret benim için ölmeden yapılacaklar listesinde yer alıyordu. Ancak birçok anıta girişimiz engellenmiş durumda. Kısa sürede çözüme ulaşılacağı konusunda ümitliyim. Şu andaki durum biraz aptalca gözüküyor, biz vergilerimizi ödüyoruz ve bunun sefasını sürmek istiyoruz. Ancak bunun ters yönde gerçekleşiyor olması saçmalık."

 

"ABD KONGRESİ İŞİNİ YAPMALI VE BÜTÇEYİ GEÇİRMELİ"

2. Dünya Savaşı Anıtı önünde AA muhabirinin sorularını yanıtlayan John Walcott isimli, Virginia'da ikamet eden bir Amerikalı da önceki gün anıta gelen gazilerin içeriye alınmamasına üzüldüğünü söyledi.

2. Dünya Savaşı'nda görev almış gazilerin alana alınmadığını izleyince "bu anıtlar bizler için savaşanlar adına inşa edildi, burayı kapatmak onlara yapılan saygısızlıktır" düşüncesinin aklına geldiği ve bugün gazileri desteklemek için anıt önünde bulunduğunu kaydeden Walcott, "Şimdi de ABD Kongresi'nin yapması gereken bir şey var, onlar işlerini yapmalı ve bir bütçe geçirmeliler" ifadesini kullandı.

Bütçe üzerinde sağlanacak uzlaşmanın ilk etapta yapılması gerekenin  olduğunu anlatan Walcott, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kongre üyeleri medya üzerinden birbirlerini suçlamayı sonlandırmalı. Cumhuriyetçi mi yoksa Demokrat mı oldukları umurumda değil, bu işi sonlandırmak zorundalar. Onlara ilk mesajım şu; nazik olun ve onurlu görüşmeler yapın. İkincisi; nelerin yapılması gerektiğine odaklanın, o da bir bütçenin geçirilmesidir. Bunun dışında her şey şimdi ikincil öneme sahip."

2. Dünya Savaşı gazileri için çalışmalar yapan ve onların başkentteki anıtı ziyaret etmelerini sağlayan özel kuruluş Onur Uçuşu Ulusal Dairesi Direktörü David Nichols ise hükümeti çalışamaz hale getiren sıkıntının bir an önce çözülmesinin herkesi rahatlatacağını söyledi. Kurum olarak "gazileri anıtlara getirmek ve onları burada onurlandırmak" görevlerinin bulunduğunu ifade eden Nichols, alanların kapalı olmasının kendilerini üzdüğünü vurguladı.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar