Teknoloji

ABD Twitter’ın kurdu çünkü…

Associated Press (AP) haber ajansı, Küba'daki internet kısıtlamalarını delen sosyal paylaşım ağının, üyelerine siyasi gösteri düzenlemek için de kullanılabilen kısa mesaj hizmeti sunduğunu belirtti.

Küba'nın Twitter'ı olarak da bilinen bu ağın ABD hükümeti tarafından desteklendiğini bilmeyen on binlerce kişinin paylaşım ağına abone olduğu kaydedildi.

Ele geçirilen bazı belgelerin ve yapılan görüşmelerin, ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı'nın Küba'daki sosyal paylaşım ağı ile ilişkisini örtbas etmek için büyük çaba harcadığını gösterdiğine işaret eden AP, aktarılan paranın izinin sürülmesi için denizaşırı ülkelerde şirketler kurulduğunu ve Cayman Adaları'ndaki bankalardan transfer yapıldığını bildirdi.

Küba sinek kuşunun cıvıltısına gönderme yapılarak "ZunZuneo" ismi verilen  sosyal paylaşım ağı, ABD'li müteahhit Alan Gross'un 2009 Küba'da internet erişimini genişletmek için gizlice girişimde bulunmaktan gözaltına alınmasının ardından kuruldu.

"ZunZuneo" ile önce gençlerden oluşan bir izleyici kitlesi yaratılması, daha sonra gençlerin hükümet karşıtı eylemler için örgütlenmesinin amaçlandığı belirtiliyor.

ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı, AP'nin iddiaları ile ilgili henüz bir açıklama yapmadı.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı