Dünya

ABD tarihinin en büyük fast-food greviABD 'de dün ülke tarihinin en büyük fast food grevi gerçekleştirildi. Eylemciler, bazıları geçici olarak kapanan McDonald’s restoranları önünde müzikli gösteriler düzenledi. Ülke genelinde binlerce işçinin katıldığı sivil itaatsizlik eylemlerinde yüzlerce kişi gözaltına alındı.

Eylemler, McDonald's, Burger King, Pizza Hut ve diğer büyük şirketlerin zincirlerinde çalışan işçiler tarafından Kaliforniya, Missouri, Wisconsin ve New York’un da aralarında bulunduğu 100'den fazla kentte düzenlendi. İş yerlerinin önünde oturma eylemleri ve yürüyüşler yapan, asgari ücretle çalışan fast-food işçileri, ücretlerin arttırılması ve çalışma koşullarının düzeltilmesini talep etti.

ÜCRETİN SAATTE 15 DOLAR OLMASINI İSTİYORLAR

The Guardian’ın haberine göre, oturma eylemleri ve diğer sivil itaatsizlik eylemleri düzenleyen işçilerden 436’sı gözaltına alındı.
2 milyon üyesiyle ABD’nin en büyük sendikalarından biri olan Uluslararası Hizmet Çalışanları Sendikası grevi destekledi ve evde sağlık hizmeti çalışanları, temizlik çalışanları ve diğer hizmet sektörü çalışanlarına da greve katılma çağrısında bulundu.

Saatlik ücretleri 7,40 dolar olan ve çoğu geçinmek için ikinci bir işte çalışmak zorunda kalan binlerce fast-food işçisi, ücretlerin saatlik 15 dolara çıkarılması, sendika hakkının sağlanması, sağlıksız çalışma şartlarının iyileştirilmesi talep ediyor. Fast food çalışanlarının Kasım 2012′de New York’ta başlattıkları grevler giderek daha da büyüyor.


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı