ABD Kongresi baskınında dikkatleri çeken "Q Shaman" suçlamaları kabul etti - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Şubat 24, 2024
DünyaSürmanşet

ABD Kongresi baskınında dikkatleri çeken “Q Shaman” suçlamaları kabul etti

QAnon Shaman

ABD’de 6 Ocak’taki Kongre Binası baskınında kafasında boynuzlarla dikkatleri üzerine çeken ve “QAnon Shaman” olarak bilinen Jacob Chansley, hakkındaki suçlamaları kabul etti.

ABD Kongre Binası baskınında kafasında boynuzla, üstü çıplak, yüzü boyalı bir halde görüntülenen ve medyada geniş yer bulan Chansley’nin 41 ila 51 ay arasında hapis cezası alması bekleniyor.

Yaklaşık 8 aydır hapishanede tutulan ve kendisini aşırı sağcı komplo teorileri hareketi “QAnon Shaman” olarak tanımlayan Chansley, suçunu kabul ettikten sonra cezası belli olana kadar serbest bırakılması talebinde bulundu.


Chansley’nin ceza duruşması 17 Kasım’da yapılacak.

Jacob Chansley, “inancı gereği organik yiyecek yemesi” gerektiği talebinin ardından Virginia’daki bir hapishaneye transfer edilmiş, daha sonra da hücre hapsinin akıl sağlığını etkilediği gerekçesiyle Colarado’da bir hapishaneye gönderilmişti.

Chansley, Kongre Binası’na giren grubun arasındaydı

Chansley, 6 Ocak’ta Kongre Binası’ndaki ayaklanmadaki rolü nedeniyle kargaşaya neden olmak, işleyişi engelleme, düzensiz davranış ve diğer suçlamalarla karşılaşmıştı.

Kongre, Joe Biden’ın seçim zaferini tasdik edecek oylamayı yapmak için toplandığı sırada Chansley, yüzlerce Trump yanlısıyla polis barikatlarını yıkarak Kongre Binası’na giren grubun arasındaydı.

Mahkeme kayıtlarında Chansley, Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın ”tüm yurtseverlerin 6 Ocak’ta Washington’a gelmesi” talebi üzerine Kongre Binası’na geldiğini söylemişti.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar