Dünya

ABD Irak’ı suçladı, İran ise ABD’yi


ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, önceki gün CNN televizyonuna yaptığı açıklamada Ramadi’nin IŞİD’in eline geçmesinin önlenebilir bir gelişme olduğunu söylerken, Irak güçlerini ‘isteksizlikle’ suçladı. Carter, “Açıkça olan şey şu ki, Irak güçleri savaşma isteği göstermedi.

Irak güçlerinin sayısı, karşı taraftakilerden fazla. Savaşmadılar ve bölgeden çekildiler” dedi. Carter, “Onlara eğitim verebiliriz, malzeme verebiliriz ama savaşma iradesi (isteği) veremeyiz” diye konuştu.

Bu sözlere cevap Irak Başbakanı Haydar el-Abadi’den geldi. Abadi, İngiliz yayın kuruluşu BBC’ye dün verdiği röportajda Carter’ın açıklamalarına ‘şaşırdığını’ söyledi ve “Eminim ki, yanlış bilgilerle beslendi” dedi.

Abadi, Irak ordusunun IŞİD’le savaşma isteğinin olduğunu, ancak IŞİD’in patlayıcı yüklü zırhlı kamyonları havaya uçurma gibi taktiklerinin Irak kuvvetleri üzerinde ‘küçük bir nükleer bomba’ etkisi yaptığını ve askerleri şoka uğrattığını kaydetti.

OBAMA IŞİD’E KARŞI HİÇBİR ŞEY YAPMIYOR
İran Devrim Muhafızları’nın Kudüs Kuvvetleri Komutanı Kasım Süleymani ise ABD’yi suçladı. Süleymani “(ABD Başkanı) Obama, IŞİD’e karşı koymak için bir şey yapmadı. Bu ABD’nin IŞİD’le savaşmaya niyeti olmadığını göstermiyor mu? Bu, kumpasta suç ortağı olmak dışında bir anlama gelir mi” dedi. İranlı komutan, “Sayın Obama, Ramadi ile ABD uçaklarının olduğu Esad üssü arasındaki mesafe ne kadar” diyerek, Ramadi ile aynı vilayette olan ABD güçlerinin varlığına dikkat çekti.Başa dön tuşu