Dünya

ABD Çin’den yardım istedi


ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Antony Blinken, Güney Kore ziyareti  çerçevesinde, başkent Seul'de Güney Kore Dışişleri Bakanı Yun Byung-se ile  görüştü.

Görüşmede Blinken, Seul ve Washington'un Birleşmiş Milletler Güvenlik  Konseyi'nde (BMGK) yakın çalışmalar içinde olduğunu dile getirdi.

Kuzey Kore'nin hidrojen bombası denediği iddialarına değinen Blinken,  ticaretini Çin üzerinden yaptığı için Kuzey Kore üzerinde Pekin yönetiminin diğer  ülkelere göre daha fazla etki ve baskı gücüne sahip olduğunu söyledi.

Bu noktada Çin'in, müttefiki Kuzey Kore'ye uygulanacak cezalara  katılması ve konuyla ilgili liderlik göstermesi gerektiğini belirten Blinken,  Çin'in, Kuzey Kore'yle arasındaki özel ilişki nedeniyle, bu konuda da “özel bir  rol” oynaması gerektiğine inandıklarını kaydetti.

Yun da Kuzey Kore'nin hidrojen bombası denemesinin sonuçlarıyla  yüzleşmesi için uluslararası toplumun birlik olması gerektiğini ifade etti.

Blinken, Güney Kore temaslarının ardından Kuzey Kore'yle ilgili  görüşmeler yapmak üzere Çin'e de gidecek.

Kuzey Kore'nin 6 Ocak'ta hidrojen bombası denediğini iddia etmesinin  ardından, Güney Kore, sınırda Pyongyang karşıtı propaganda yayınına başlamıştı.  Kuzey Kore de Güney Kore'ye karşıt propaganda broşürleri taşıyan balonlar  göndererek karşılık vermişti.

 
Kuzey Kore, daha önce de 2006, 2009 ve 2013'te ülkenin doğusundaki  Kilju kenti yakınlarında yer alan Punggye-ri tesisinde üç yer altı nükleer test  yapmıştı. Pyongyang yönetiminin 2013'teki üçüncü nükleer denemesi, bölgede  gerilimin tırmanışa geçmesine ve uluslararası toplumun sert tepkisine neden  olmuştu.


Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı