Dünya

‘ABD, Çin ve AB’nin gerisinde’Göreve geldiğinden beri ülkedeki trenleri moderleştirmeyi ve hızlandırmayı hedefleyen ABD Başkanı Obama, henüz bu planında başarıya ulaşabilmiş değil.
2009’dan beri ülkedeki muhalefet tarfından eleştirilen proje kapsamında 11 milyar dolar (35 milyar TL) harcanmasına rağmen ABD, bu alanda Çin ve Avrupa Birliği’ni (AB) bu alanda yakalayabilmiş değil.Daha hızlı trenlere sahip olmak için başlatılan ve henüz başarılı olamayan bu proje, bir süredir ülkede eleştirlerin hedefi durumunda. Temmuz ayında proje için Kongreden 10 milyar dolarlık ek bütçe talep eden hükümet, bazı uzmanlar tarafından da yanlış adımlar atmakla suçlanıyor.

Proje için harcanan kaynağın bölünmesi ve bir bölümünün mevcut sistemin modernize edilmesinde harcanması, alınan yanlış kararlardan biri olarak görülüyor. Uzmanlara göre, bütçenin bir kısmının aktarıldığı eski sitemedeki trenler, saatte maksimum 110 mil (177 km) hızla gidebiliyor.

"AB VE ÇİN'İN GERİSİNDE"

Bunun yerine mevcut bütçenin tamamının yeni bir sistemin inşası için harcanması gerktiğini belirten uzmanlar, hız konusnda ABD’nin, AB ve Çin’in oldukça gerisinde olduğuna dikkat çekiyor.

11,028 km ile dünyanın en uzun hızlı tren ağına sahip olan Çin’de hızlı trenler, saatte ortalama 200 km hıza yolculuk ediyor. Bazı AB üyesi ülkelerde bulunan hızlı tranler ise, saatte 320 km hıza ulaşabiliyor. ntvmsnbc

Başa dön tuşu