AB Ve İMF, Güneye Daha Fazla Para Yok - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Şubat 25, 2024
Güney Kıbrıs

AB Ve İMF, Güneye Daha Fazla Para Yok

AB Ve İMF

Avrupa Birliği ve Uluslararası Para Fonu’nun ekonomik krizi aşması ve bankacılık sektörünü yeniden düzenlemesi amacıyla Güney Kıbrıs’a vermeyi kararlaştırdığı 10 milyar Euro’nun dışında başka ödenek sağlamasının söz konusu olmadığı bildirildi.

Fileleftheros gazetesi manşet ve iç sayfalarından geniş yer verdiği haberinde, AB’dan 9 ve IMF’den de 1 Milyar Euro alacak olan Güney Kıbrıs’ın, bankalarını ve ekonomisini bu parayla düze çıkaramaması durumunda başka kredi almasının söz konusu olmadığını yazdı.


Haberini AB’li bir kaynağa dayandıran gazete, özellikle Kıbrıs Bankası’nın yeniden değerlendirilmesi sırasında daha fazla krediye ihtiyaç duyulduğunun ortaya çıkmasının, AB ve IMF tarafından verilen kredinin miktarını değiştirmeyeceği uyarısında bulunulduğunu belirtti.

Gazete, böyle bir durumda banka mevduatlarından yapılacak kesinti oranının arttırılarak açığın kapatılması gerekeceğini vurguladı.

Simerini gazetesi ise, kapatılan Laiki Bankası’nın önceden Avrupa Merkez Bankası’ndan (AMB) almış olduğu 11 Milyar Euro’luk borcun Kıbrıs Bankası tarafından üstlenildiğini, bankanın bu borcu miktarın geri ödemesinin yapılamaması durumunda borcun, getireceği büyük sorunlarla birlikte Rum hükümetine kalacağını yazdı.

Gazete, AB tarafından Güney Kıbrıs’a verilecek 9 milyar Euro’luk borcun aslında AMB’ye 11 milyar Euro olarak geri ödeneceğini, AB’nin Güney’e borç vererek aslında 2 milyar Euro kazanç elde etmiş olacağı yorumunda bulundu.

Haberde, AMB’nin söz konusu kredinin geri ödenmesini ne zaman isteyeceğinin ise bilinmediği vurgulandı.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar