AB tehlikeli adımlar atıyor - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazartesi, Şubat 26, 2024
Köşe Yazarları

AB tehlikeli adımlar atıyor

Güney Kıbrıs ekonomisinin niye bu duruma geldiğini birçok arkadaşım yazdı. Tekrar yazmak gereksiz. Ama çok basit anlatımla tüm Avrupa’da olan oldu. Aç gözlülük; nedeniyle yüksek getir elde etmek için Güney Kıbrıs’taki bankaların Yunanistan’daki bankacılık sistemine para aktarmaları ve sistemin çöküşü sonucu yatırımların geri alınamaması diye özetlenebilir.

Güney Kıbrıs’ın düşük vergi oranları nedeniyle birçok Rus kurum ve bireyin Güney Kıbrıs’taki bankalara yapmış oldukları mevduat toplamı yaklaşık 19 milyar doları bulmaktadır. Bu yatırımların büyük bölümünün Rusya’dan kaçırılan ve yasal yollardan elde edilmeyen paralar olduğu bilinmektedir. Bunu Rusya Devlet Başkanı Putin’de bilmektedir. Bunun dışında birçok Y.Ş. kaynaklı mevduatlarında olduğu bir gerçek. Güney Kıbrıs’ta ki durumu kurtarmaya çalışan Avrupa Birliği ve IMF mevduatlardan bir defalığa mahsus vergi alınmasını gündeme getirdi. Bu operasyonun iki önemli bacağı var.
Birincisi; bu operasyondaki mevduat vergisi uygulaması şimdiye kadar bir ilk ve burada eğer başka herhangi bir AB ülkesi aynı duruma düşerse orda da mevduat vergisinin uygulanacağı psikolojisinin yayılması ve mevduatlarda görülecek çıkışların tehlikesi. Güney Kıbrıs’ta küçük hesap sayısı çok fakat toplam mevduatlar içindeki payı az. Büyük hesap sayısı az ama toplam mevduatlar içindeki payı yüksek. Dolayısıyla olası mevduat çıkışları büyük mevduatlarda olabileceğinden bu durum bankaları çok fazla etkileyecek ve bu etki tüm AB ülkelerine domino etkisi yapacak.
İkincisi; büyük mevduatların birçoğu yabancılara ait ve bu mevduatlar yasal olmayan yollardan kazanılmış ve de yasal olmayan yollardan bankalara yatırılmıştır. Yani kendi ülkesine vergisini ödememiş kaydı olmayan paralardır.
Bu mevduatların şu anda vergilendirilmesi mevduat sahiplerinin de kurtarılması anlamına gelecektir.
Avrupa Birliği uzun vadede çok tehlikeli sinyaller vererek AB’deki bankalara güveni sarsıyor. Olası mevduat çıkışları herhangi bir Avrupa Birliği üyesi ülke bankalarına gitmeyecektir. Bu durumda mudiler korkacaktır ve mevduatlar AB dışı sisteme kayacak. Çünkü AB içinde tüm mevduatlara el uzanabilir. Bu korku mevcut. Esas tehlike burada.
Güney Kıbrıs ekonomisinden çıkacak olan paranın miktarı önemli ve de en önemlisi çıkacak olan mevduatın yeni adresi. Çıkış olması halinde yeni adres kuvvetle muhtemel AB dışındaki ülke tahvilleri olur. Bu durumda ne Türkiye ne de bazı yetkililerin ifade ettiği gibi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olmaz.


Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar