Dünya

AB: Kimyasal silahı Esad kullandı


AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, AB dışişleri bakanlarının Vilnius'taki gayrı resmi toplantısının ardından açıklama yaptı.

AB temsilcisi Ashton, "Birçok farklı kanaldan gelen bilgiler Suriye'deki kimyasal saldırıyı teyit ediyor ve bundan rejimin sorumlu olduğu konusunda güçlü deliller sunuyor. Çünkü yeterli miktarda kimyasal silaha ve bunu hedefe ulaştıracak araçlara sahip olan sadece rejim" dedi.

Uluslararası toplumun aralarında çok sayıda kadın ve çocuğun da bulunduğu yüzlerce kişinin katledildiği kimyasal saldırıya seyirci kalamayacağını vurgulayan AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Ashton, "Bu tür suçların kabul edilemeyeceğinin ve cezasız kalmayacağının net bir şekilde ortaya konması için açık ve güçlü cevap verilmesi kritik önemde" şeklinde konuştu.

Ashton, Suriye'deki kimyasal saldırıyla ilgili uluslararası bir askeri müdahale öncesinde BM raporunun beklenmesinden yana tavır alan Fransa'nın tutumunu desteklediklerini de ifade etti.

OBAMA İKNA ÇABASINDA
Rusya'nın St.Petersburg kentindeki G-20 zirvesinin ardından ülkesine dönen ABD Başkanı Barack Obama, Suriye'ye askeri hareket için kongre üyelerini ikna çabasında. Suriye'ye askeri müdahalenin süre ve kapsamının sınır olacağını birkez daha vurgulayan Obama, Suriye'ye harekatın Irak ve Afganistan'a benzemeyeceğinin de altını çizdi.

Kongre üyelerini askeri harekatta ikna etmek için Obama'nın sayılı günleri kalmış durumda. 9 Eylül'de yaz tatilinden dönecek olan Kongre'nin önümüzdeki hafta içinde askeri harekat planını oylayabileceği belirtiliyor.

Yapılan son anketler kongre üyelerinin üçte birinin hala kararsız olduğunu gösteriyor. Kararını verenlerin çoğunluğu ise harekata karşı olduğunu söylüyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı