AB ilerleme raporunda Türkiye’ye sert eleştiri - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Eylül 23, 2023
Dünya

AB ilerleme raporunda Türkiye’ye sert eleştiri

AB ilerleme raporunda Türkiye’ye sert eleştiri

İNGİLİZ haber ajansı Reuters, Avrupa Birliği tarafından her yıl hazırlanan Türkiye İlerleme Raporu’nun taslak metnine ulaştığını bildirdi. Reuters’ın gördüğü belgede, Ankara, hukukun üstünlüğü, ifade özgürlüğü ve yargı bağımsızlığı konularında geriye gitmekle itham ediliyor. Ajans, raporun pazar günkü seçimler sonrasına ertelenerek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı kızdırmaktan sakınıldığı yorumunda bulundu. Her yıl yayınlanan raporun taslağında, “Erdoğan’ın 13 yıldır iktidarda olan partisi AK Parti’nin kontrolü sıkılaştırırken, güvenlik durumundaki şiddetli kötüleşme ve devlet yönetimindeki artan kutuplaşmaya” atıfta bulunuluyor.

OTORİTER YÖNETİME KAYMA


Türkiye’de ‘daha otoriter bir yönetime kayma yaşandığı’ öne sürülen taslakta şu ifadelerin yer aldığı belirtildi: “Giden hükümet, AB’ye giriş sürecini canlandırmak için çaba harcadı. Fakat bu kararlılığın karşısında, hukukun üstünlüğü, ifade ve toplanma özgürlükleri alanlarında Avrupa standartlarına karşı olan hayati yasalar yürürlüğe girdi.” “Hükümetin kontrolü altında ya da hukuksuz siyasi baskılara maruz” bir yargı sistemi tasvirinin yapıldığı taslak metinde, “Durum 2014’ten bu yana kötüye gidiyor. Yargı bağımsızlığı ve güçler ayrılığının altı büyük ölçüde oyuldu. Yargıçlar ve savcılar, ağır siyasi baskı altında” ifadesi dikkat çekti.

CUMHURBAŞKANI’NA ELEŞTİRİ

Reuters’a göre taslakta Cumhurbaşkanı’nın geniş yelpazede iç ve dış siyasi meselelere karışmayı sürdürdüğü ve bunun da Türkiye’de anayasal yetkilerini aştığı yönünde eleştirilere neden olduğu belirtildi. Ajans haberinde, “Suriye’den gelen mülteci akınını durdurmak için Erdoğan’ın yardımını kazanmaya çalışan AB Komisyonu’nun, raporun yayınlanmasının siyasi gerekçelerle olmadığı konusunda ısrarcı” olduğu da belirtildi.

AB: YAZILANLAR BİZİ BAĞLAMAZ

Reuters’ın gördüğü taslak belgenin hazırlanma sürecine yakın bir kaynak, metnin Almanya Başbakanı Merkel’in 18 Ekim’de İstanbul’a ziyaretinden önce yazıldığını söyledi. Merkel, ziyarette mülteci akınının önüne geçilmesi için Türkiye’den yardım istemişti. AB’nin Türkiye’den beklentileri olduğu bir dönemde Ankara’nın tepkisini üzerine çekmemek için raporu yayınlamayı ertelediği öne sürülmüştü. AB Komisyonu Sözcüsü Margaritis Schinas, Reuters’ın haberinin ardından “Rapor yayımlanana kadar okuduklarınız, söylenenler ya da haberleştirilenler bizi değil sadece onları yazanları bağlar” dedi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar