Dünya

AB ile başlık 15 Aralık’ta


Son dakika değişikliği olmaması halinde söz konusu başlık, AB dışişlerini bir araya getirecek Genel İşler Konseyi bağlamında düzenlenecek hükümetler arası konferansta açılacak. Yetkililer, başlığın açılış tarihinde “öne çekme” olabileceğini belirtirken resmi açıklamanın önümüzdeki günlerde yapılmasının beklendiğinin altını çiziyor. Türkiye, AB’yle üyelik müzakerelerinde son olarak 22 numaralı ‘bölgesel politika ve yapısal araçların koordinasyonu’ başlığını 5 Kasım 2013’te açmıştı. Türkiye, müzakere sürecindeki 35 başlıktan 14’ünü açtı, bunlardan sadece bir tanesini kapattı.

ERDOĞAN MI DAVUTOĞLU MU

AB ile Türkiye arasında Brüksel’de düzenlenmesi öngörülen tam katılımlı zirve için de 29 Kasım tarihi ön planda olmayı sürdürüyor. Türkiye’de hükümet için güven oylamasının 28 Kasım’da yapılacak olması 29 Kasım tarihini öne çıkardı. Zirvenin bu tarihte yapılacak ve Türkiye’yi Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun temsil edecek olması halinde, “Türk Başbakanı’nın ilk yurt dışı ziyaretini Brüksel’e yapacak olmasının sembolik önemi” de bu tarihi cazip kılıyor.
AB-Türkiye zirvesine kimin davet edileceği konusunda da görüşmelerde son aşamaya gelinmese de Brüksel’in tercihi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yerine Davutoğlu’nun davet edilmesinden yana. Bununla birlikte nihai aşamada kimin davet edileceği konusunda Ankara’dan ‘gelecek telkinlerin görmezden gelinemeyeceği’ AB yetkililerinin altını çizdiği unsurlar arasında yer alıyor.
Başa dön tuşu