8 Marta özel etkinlik - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Çarşamba, Aralık 6, 2023
Kıbrıs

8 Marta özel etkinlik

8 Marta özel etkinlik

Gazimağusa Belediyesi, Dünya Kadınlar Günü  çerçevesinde bir dizi etkinlik düzenliyor. Etkinlikler 4 Mart tarihinde başlayacak.

Gazimağusa Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre,  etkinliklere Mart’ta Kadın Sanatçılar Karma Sergisi ve Whitney Houston’ı Anma Gecesi’nde Della Miles Konseri ile start verilecek. 8 Mart tarihine dek sürecek etkinliklerde çeşitli sergi, konser, festival ve söyleşiler düzenlenecek.


Açıklamada, belediyenin, kadının yaşamın her alanında daha yoğun katılım gösterebilmesi için gerekli koşulları oluşturmayı hedeflediği ve sosyal statüsü ne olursa olsun toplumun her kesiminden kadına ulaşmak için yoğun çalışma yürüttüğü kaydedildi.

ETKİNLİKLER

4 Mart Pazartesi Mağusa Kültür ve Kongre Merkezi’nde saat 18:00’da Profesyonel kadın seramik ve resim sanatçılarının eserlerinden oluşan  “Açılış ve Kadın Sanatçılar Karma Sergisi”nin  ardından saat 20:00’de Whitney Houston’ın vokalisti Della Miles’in konseri yer alacak.

6 Mart Çarşamba saat 10:00 ile 18:00 arasında  Mağusa Bandabuliya’da kadın dernekleri, Mağusa sivil toplum örgütleri ve köy kadın kurslarından kadınların katılacağı Mağusa Emekçi Kadınlar Festivali düzenlenecek.

8 Mart’ta Mağusa Kültür Merkezi’nde saat 20:00’de Yazar ve Barış Girişimi Sözcüsü Oya Baydar’ın konuşmacı olarak katılacağı “Siyasette, Hayatta Kadın ve Erkekler” konulu söyleşi yer alacak.

KAYALP

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp yaptığı açıklamada, kadınların hayatın her alanına gerektiği şekilde katılımını teşvik için çalıştıklarını belirterek, geliştirdikleri projelerle kadınlara sosyal olanaklar sunma ötesinde hayatlarını tüm yönleriyle ele alacak bir anlayışıyla hareket ettiklerini kaydetti.

Kadınların kendi hayatlarının kontrolünü ellerine alabilmeleri, ekonomik, sosyal, kültürel, politik alanlarla kamusal hayatta daha aktif olabilmelerini sağlama ve kadınlarla ilgili öncelikli konuları kentin gündemine taşınmasına vurgu yapan Kayalp, kadın çalışmalarının kurumsallaşabilmesi için kadın araştırma merkezi kurma aşamasında olduklarını belirtti.

Oktay Kayalp, kadınlar günü kapsamında düzenleyecekleri etkinliklerde hem kadınların yaptığı eserlerin halk tarafından daha görünür hale gelmesi, hem de ürettikleri eserleri ekonomik olarak değerlendirilmelerine  imkan yaratacaklarını söyledi.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar