7312 araç sürücüsü rapor edildi - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Kıbrıs

7312 araç sürücüsü rapor edildi

Polis Ekipleri tarafından ülke genelinde gerçekleştirilen rutin trafik denetimleri sonucu, sürücüler tarafından birçok trafik kuralının ihlal edildiği denetim sonuçlarına yansıdı.

Polis Genel Müdürlüğü tarafından, trafik suçları ile kazaların önlenmesine yönelik 15 Nisan – 19 Mayıs 2024 tarihleri arasındaki periyotta, trafikte ışık ihlali, sürat ve sürüş esnasında cep telefonu kullanımı denetimleri yapılmış ve sonuçları da kamuoyu ile paylaştı.


20-26 Mayıs 2024 tarihleri arasında ise, İlçe Polis Müdürlüklerine bağlı Trafik Ekipleri tarafından ülke genelinde yapılan trafik denetimlerine ek olarak, sürücülerin sürüş esnasında cep telefonu kullanmaları üzerine yoğunlaşılarak, sürüş esnasında cep telefonu kullandığı tespit edilen toplam 1051 araç sürücüsü rapor edildi.

2024 yılında ise (01 Ocak – 26 Mayıs 2024), sürüş esnasında cep telefonu kullandığı tespit edilen toplam 7,312 araç sürücüsü rapor edildi.

Sürücülerimize hatırlatmak isteriz ki; sürüş esnasında cep telefonu kullanma yasağı, sadece telefonunu kulağa götürerek konuşmak değil, aynı zamanda hoparlör, kulaklık veya bluetooth üzerinden yapılan konuşmaları veya telefonda mesaj yazmak, birşeyler izlemek gibi davranışları da kapsadı.

Bu yasağın temel dayanağı, sürüş esnasında cep telefonu kullanan bir kişinin dikkatini büyük oranda telefondaki eyleme veya konuşmaya vereceğinden, yoldaki tehlikeler ile uyarıcı levha ve işaretlerin neredeyse üçte birini (1/3) fark edemeyip, gereken tepkiyi verememesi sonucu trafik kazasının kaçınılmaz hale gelmesidir.

Trafikte polis denetimlerinin her konuda devam edeceğini hatırlatır, tüm sürücüleri trafik kurallarına uyarak kazaların önlenmesinde katkı sağlayamaya davet ederiz.

Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar