Kıbrıs

6’ncı Uluslararası Eğitim Yönetimi Forumu Acapulco Otel’de başladı


UKÜ Rektörü Prof. Dr. Halil Nadiri’nin onursal başkanlığında, UKÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhittin Tuş ve EYUDER Genel Başkanı Adem Çilek’in eş başkanlığında gerçekleşen forum, açılış konuşmalarıyla başladı.

Konuşmaları,  EYUDER Genel Başkanı Adem Çilek, UKÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhittin Tuş, UKÜ Rektörü Prof. Dr. Halil Nadiri ve Eğitim Bakanı Kemal Dürüst gerçekleştirdi.7 Kasım’a dek sürecek forumda; Eğitimin niteliği; uluslararası sınavlar ve Türkiye; eğitim politikaları ve sonuçları; öğretmen yetiştirme ve eğiticilerin eğitimi; yüksek öğretimde trendler ve yeniden yapılanma; okul yöneticiliği ve yönetici atama politikaları; değişen toplum, değişen okul ve alternatif okullar; eğitimde teknoloji; eğitimde örgütlenme ve sendikalar; eğitimde felsefe ve eleştirel pedagoji; eğitimde 4+4+4 yeniden yapılanma ve yönetici atama politikalarının yansıması; tarihsel süreçte Türk eğitim sistemi; dezavantajlı grubun eğitimi (erken okul terki, suça sürüklenen çocuklar); Türkiye’de bilim ve araştırma konu başlıkları tartışılacak.

Akademisyen ve eğitim uygulayıcıları forumda toplam 204 bildiri sunacak ve bildiriler daha sonra CYBD-JCAS Çağdaş Yönetim Bilimleri Dergisi’nde yayımlanacak.

ÇİLEK: “FORUMUN 6.’SINI GERÇEKLEŞTİRMENİN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ”

EYUDER Genel Başkanı, EYFOR Eşbaşkanı Adem Çilek, Uluslararası Eğitim Yönetimi Forumu’nun 6.’sını gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederek, katkı koyan UKÜ, Milli Eğitim Bakanlığı ve Teknik Öğretmenler Derneği’ne (TÖDER)  teşekkür etti.

Derneğin ulusal ve uluslararası alanlarda yapmakta olduğu çalışmalarının devam edeceğini ifade eden Çilek, Türkiye’de Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı öğretmenler, eğitim yöneticileri ve üniversitelerde görev yapan öğretim görevlisi, araştırma görevlisi ve doktora lisan öğrencilerinin oluşturduğu bir kuruluş olan EYUDER’in faaliyetleri hakkında bilgi sundu.

TUŞ: “ORGANİZASYONDA YER ALMAKTAN GURUR DUYUYORUZ”

UKÜ Eğitim Fakültesi Dekanı, EYFOR Eşbaşkanı Prof. Dr. Muhittin Tuş ise UKÜ olarak böyle bir organizasyon içerisinde yer almaktan gurur duyduklarını belirterek, katılımcılara teşekkür etti.

Forumun, başta Türkiye ve Kıbrıs olmak üzere tüm eğitim dünyasına hayırlı sonuçlar üretmesini diledi.

NADİRİ: “ORTAYA ÇIKACAK SONUÇLAR UMARIM YENİ EĞİTİM POLİTİKALARININ BELİRLENMESİNE YARDIMCI OLUR”

UKÜ Rektörü Prof. Dr. Halil Nadiri de, bu tür uluslararası organizasyonlarda yer almanın öneminde vurgu yaparak, düzenlenmesine katkı koyan Türkiye Cumhuriyeti, EYUDER, UKÜ Eğitim Fakültesi ve organizasyon komitesi ile bilim kurulunda yer alan tüm akademisyenlere teşekkür etti.

“Eğitim tüm toplumların yaşam harcını oluşturur, bir diğer ifadeyle bir toplumun niteliği eğitim hizmetlerinin niteliğiyle eşdeğerdir. Nitelikli eğitim; yapılan bilimsel çalışmalar ve bunların uygulamaya yansıtılmasıyla mümkündür” diyen Nadiri,  forumda ortaya çıkacak sonuçların uygulamaya yansıyarak yeni eğitim politikalarının belirlenmesine yardımcı olmasını diledi.

Bu kapsamda eğitim alanında yapılan tüm çalışmaların önem taşıdığı ifade en Nadiri, UKÜ’nün sahip olduğu bilimsel birikimi bilim insanı, kurum ve toplumla paylaşarak, ülkenin ileri gitmesine katkı koymanın vizyonları olduğunu söyledi.

DÜRÜST: “FORUMDA ORTAYA ÇIKACAK SONUÇLARI OKULLARDA EĞİTİMCİLERE ULAŞTIRACAĞIM”

Milli Eğitim Bakanı Kemal Dürüst de yaptığı konuşmada, KKTC’deki tüm politikaların,  nefes alışın, her şeyin Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte gerçekleştirilmekte olduğunu ifade ederek, KKTC’yi ileri taşıma adına Türkiye Devleti’nin ilgili mekanizmaları ve sivil toplum kuruluşlarıyla tüm alanlarda olduğu eğitim alanında da işbirliği yapmaya devam edeceklerini kaydetti.

Bu kapsamda EYUDER, UKÜ ve TÖDER’in birlikte ortaya koyduğu bilimsel çalışma için Hükümet ve bakanlık adına teşekkür eden Dürüst, böylesi bir çalışmanın “Eğitim Adası” olma yolunda ilerleyen KKTC’de gerçekleştirilmesinin mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Anavatan ile birlikte belirledikleri politikaların en temelinde iki başlık; ‘turizm ve eğitim’ konularının bulunduğunu ifade eden Dürüst, yüksek eğitim politikalarını destekleyecek en belirgin öğenin eğitimin katmanları olduğunu belirtti.

Bakan Dürüst, forumda ortaya çıkacak sonuçları tüm okullarda eğitimcilere ulaştıracağını söyledi.Başa dön tuşu