66. Cannes Film Festivali’nde perde açıldı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cuma, Ocak 27, 2023
Magazin

66. Cannes Film Festivali’nde perde açıldı

Dünyanın en önemli sinema etkinliklerinden 66. Cannes Film Festivali, Avustralyalı yönetmen Baz Luhrmann’ın çektiği ve Leonardo di Caprio'nun başrolde oynadığı “The Great Gatsby” isimli filmin yarışma dışı gösterimiyle başladı
Açılış töreninden önce ünlü oyuncu Leonardo di Caprio, jüri başkanı Amerikalı yönetmen Steven Spielberg ve yine bu yıl jüri üyesi olarak görev yapan ünlü Avustralyalı oyuncu Nicole Kidman kırmızı halıda boy göstererek hayranlarını selamladı.
Festival sarayındaki açılış gecesinin sunuculuğunu ünlü Fransız sinema sanatçısı Audrey Tautou üstlendi. Tautou, “Amelie Poulain” filmindeki başarısıyla dünya sinemaseverler tarafından yakından tanınıyor.

20 film yarışıyor


Bu yıl en büyük ödül Altın Palmiye için 20 film yarışacak. Dünya sinemasının kalbi, ödül ve kapanış törenlerinin düzenleneceği 26 Mayıs'a kadar Cannes'da atacak.
Festivalin açılış filmi “The Great Gatsby”, ABD'de gösterime girdiği ilk hafta 50 milyon dolar gelirle maliyetinin yarısını şimdiden çıkarttı.
“Altın Palmiye” için yarışacak filmler dışında, “Un certain Regard” ve “La Quinzaine Des Realisateurs” gibi kategorilerde, dünyanın dört bir yanında bu yıl vizyona girecek filmler festival sarayında gösterime sunulacak.
Dünya sinema pazarında önemli role sahip Hindistan sineması, 100. kuruluş yıl dönümünü bu yıl çeşitli etkinliklerle yine Cannes'da kutlayacak.
Fransa'nın dünyaca ünlü sinema sanatçısı Alain Delon, 66. Cannes Film Festivali'nin “onur konuğu” olacak. Fransız yönetmen Rene Clement'in 1960 yılında çektiği ve Alain Delon'un tanınmasını sağlayan “Plein Soleil” isimli film, “Altın Palmiye” ödülleri açıklanmadan bir gün önce, 25 Mayıs'ta festivalde “klasik filmler” gösteriminde seyircilerle buluşacak. Ünlü filmin eski kopyası, yeni tekniklerle onarılmış olarak sinemaseverlerin karşısına çıkacak.

Dünyanın en önemli sinema pazarı

Cannes'da festivali sarayında kurulacak pazarda, dünyanın dört bir yanından gelen filmler görücüye çıkacak. Sinema sektöründen on bin kişinin katıldığı festivalde, yaklaşık 100 ülkeden 4000 kadar film pazarlanırken, bunlardan 1500'ü için özel gösterim düzenlenecek. Festival sırasında pazarlanan filmlerin cirosunun 1 milyar dolara ulaştığı tahmin ediliyor.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar