6 Şubat'taki depremlerde can kaybı 49 bin 589'a çıktı - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazar, Mart 26, 2023
Türkiye

6 Şubat’taki depremlerde can kaybı 49 bin 589’a çıktı

türkiye deprem

6 Şubat tarihli Kahramanmaraş depremlerinde can kaybı 18 Mart itibariyle 49 bin 589’a çıktı. Beş gün önceki açıklamadan bu yana 1100’den fazla ölüm daha kaydedildi.

Açıklama yapan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 18 Mart itibarıyla hayatını kaybedenlerin 6 bin 807’sinin yabancı uyruklu olduğunu söyledi.


İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 13 Mart’ta, kimlik tespiti devam eden kişi sayısının bin 615 olduğunu aktarmıştı.

Oktay, “Türkiye Tek Yürek kampanyasında taahhüt edilen miktarın 82 milyar 454 milyon 611 bin lirası AFAD hesaplarına yatırılmıştır.” diye konuştu.

Fuat Oktay, Ramazan hazırlıklarının devam ettiğini; iftar ve sahur hazırlıklarının konteyner kentlerde ve çadır kentlerde yapılmakta olduğunu açıkladı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı, 2.5 milyon kişiye üç öğün yemek verildiğini söyledi.

Oktay, yıkılacak bina sayısının 298 bin 448 olduğunu da kaydetti.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Kahramanmaraş merkezli depremler sonucu maddi hasarın boyutunun 2 trilyon TL (103,6 milyar dolar) düzeyinde olduğunun tahmin edildiğini açıkladı.

Bakanlık açıklamasında, maddi hasar karşılığının 1,6 trilyon TL olduğu belirtiliyor.

Bakanlık açıklamasında, “yapılan acil destek ve harcamalar, enkaz kaldırma faaliyetleri, sigorta ödemeleri, gelir kaybı ödemeleri, diğer tüm destek ve harcamaların yanı sıra milli gelir azalması nedeniyle toplamda 351,4 milyar TL’lik bir kayıp oluşmuştur.” ifadesi de yer alıyor.

Yapılan değerlendirmede, “Bu büyüklüğün 2023 yılı milli gelirinin yaklaşık yüzde 9’una ulaşabileceği öngörülmektedir” deniliyor.

Deprem bölgesinde inşaatları yıkılan müteahhitlere yönelik olarak hukuki süreçler devam ediyor.

Yıkılan ya da imara aykırı değişiklik tespit edilen binalarla ilgili yürütülen soruşturmalarda, sorumlulukları belirlenerek tutuklanan şüpheli sayısı 17 Mart itibarıyla 284’e yükseldi.

Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde yıkılan binalara ilişkin yürütülen soruşturmalar kapsamında, ilçenin belediye başkanı Ökkeş Kavak tutuklandı.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar