Kıbrıs

58 yıl sonra Ay İkserinoda ayin


Kıbrıslı Rumlar, 58 yıl aradan sonra dün Gazimağusa’da Surlariçi’ndeki Ay İkserino (Nestoryan) Kilisesi’nde “Kutsal Cuma” yerine yapılan “Alay Ayini”ni gerçekleştirdi.
Kıbrıslı Rumların Gazimağusa’daki ayini saat 17.00’da başladı, 19.30 sıralarında tamamlandı.
Daha önce Gazimağusa Suriçi’nde yapılması planlanan ve ayinin bir parçası olan kortej yürüyüşü, KKTC’deki bazı sivil toplum örgütlerinin tepkilerini açıklamaları üzerine kilise sınırları dahilinde gerçekleşti.
Polis ayin nedeniyle kilisenin çevresinde, kiliseye giden bağlantı yolları ve ana güzergah üzerinde yoğun güvenlik önlemleri aldı.
Mağusa Metropoliti Vasilyos’un yönettiği ayine Din İşleri Başkanlığı’nı temsilen Din İşleri Başkanlığı Girne Temsilcisi Fuat Tosun da katıldı. Tosun ve Vasilyos kilisede birer konuşma yaparak karşılıklı hediye alışverişinde bulundular.
Ayine, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi eski başkanlarından Yorgo Vasiliu, AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Lisa Buttenheim, AKEL ve DİSİ partilerinin tüm Maraş Milletvekilleri, bazı eski bakanlar, ABD, İngiltere, İrlanda, İtalya, Portekiz ve Hollanda’nın Güney Kıbrıs Büyükelçileri de katıldı.
KKTC’den de CTP-BG’nin bazı milletvekilleri, bazı sendika başkanları, Gazimağusa Kaymakamı Şifa Çolakoğlu ile Belediye Başkanı Oktay Kayalp da ayinde bulundu.
3 binden fazla kişinin katılımıyla Suriçi’ndeki Ay İkserino (Nestoryan) Kilisesi’nde gerçekleşen “Alay Ayini” olaysız sona erdi.

Polis geniş güvenlik önlemi aldı
Kilisenin bulunduğu bölgede ve kilisede ayinden saatler önce polis gerekli güvenlik önlemini aldı.
Ay İkserino (Nestoryan) Kilisesi’nde dün gerçekleştirilen ayin sırasında 400’ü aşkın polis görev yaptı. Lefkoşa ve Girne ile Çevik Kuvvet’ten takviye alındığı öğrenildi.
Sağlık Bakanlığı’ndan da 2 ambulans hazır bekletildi.

Kayalp: Farklılıklara hoşgörüyle yaklaşma mesajı veriyor
Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ayin sırasında yaptığı açıklamada, Hristiyanlar için önemli bir günün Gazimağusa’daki bir kilisede kutlanmasına dikkat çekerek, sembolik olan bu etkinliğin, iki toplumun farklılıklarına rağmen birbirlerine hoşgörüyle davranabildiklerini dünyaya göstermesi açısından önemli olduğunu ifade etti.
Kayalp, etkinliğin, Kıbrıs görüşmelerinin yoğun olarak sürdürüldüğü bir dönemde farklılıklara hoşgörüyle yaklaşılması mesajı verdiğini kaydetti.
Kayalp, Kıbrıslı Türkler için de Güney Kıbrıs’ta bir etkinlik düzenlenerek orada da hoşgörünün hakim olması dileğinde bulundu.

Galanos: Barışı yapacak kahramanları arıyoruz
Maraş Belediye Başkanı Aleksis Galanos da, bugünkü ayine katılımın yüksek olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Galanos, Kıbrıs’ta Rumlar ve Türkler arasında hiçbir zaman dinsel çatışma yaşanmadığını belirterek, “Bir arada yaşamayı bilmeliyiz. Bir Tanrı var” dedi.
Galanos, barışı yapacak kahramanlar aradıklarını da sözlerine ekledi.

Tosun: Ayin, liderlerin görüşmesinin meyvesi
Din İşleri Başkanlığı Girne Temsilcisi Fuat Tosun ise yaptığı açıklamada, Kıbrıs’ta dini liderler arasındaki görüşmelerin önemine dikkat çekerek, bugünkü ayininin de söz konusu görüşmelerin meyvesi olduğunu söyledi.
Tosun, 3 yıldır süren dini liderler arasındaki görüşmelerin devam etmesi durumunda negatif olan şeylerin pozitife çevirebileceğini kaydetti.
Tosun, her dinin kutsal olduğunu belirterek, arzu edilen barış için çaba sarf edenlere, katkıda bulunanlara teşekkür etti.
Bu arada, DAÜ Sanat ve Tasarım Merkezi Başkanı sanatçı Ümit İnatçı, eski bir kilisenin anahtarını sembolik olarak ayini yöneten Vasilyos’a takdim etti.

3 kişi rahatsızlandı
Öte yandan ayin sırasında rahatsızlanan üç kişi Gazimağusa Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.
TAK muhabirinin Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’ten aldığı bilgiye göre, kalp krizi geçiren bir erkek, yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alınırken; baygınlık geçiren iki kadın da ambulansla kaldırıldıkları hastanede tedavi görüyor.
Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı