Kıbrıs

55 yıl sonra çapraz müzakere

ÖZERSAY HAVADİS’E KONUŞTU: Görüşmenin hemen ardından Havadis’in sorularını yanıtlayan Kudret Özersay, “Tüm konuları konuştuk. Müzakere şeklinde değil, görüş alışverişinde bulunduk. Kıbrıs Türklerinin görüşünü Atina ile paylaştık” dedi

Kıbrıs müzakereleri kapsamında gerçekleştirilen çapraz ziyaretler çerçevesinde KKTC’nin Müzakerecisi Kudret Özersay ile Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Anastasis Mitsialis Atina’da görüştü.
Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’nda saat 11.00’de başlayan görüşme yaklaşık 4,5 saat sürdü ve görüşmenin ardından taraflar çalışma yemeği yedi.

Tüm konuları görüştük
Müzakereci Kudret Özersay Havadis’e yaptığı özel açıklamada görüşmenin oldukça olumlu bir atmosferde geçtiğini belirtti. Görüşmenin 4 buçuk saat sürdüğünü ifade eden Özersay, temasların çalışma yemeği ile tamamlandığını belirtti. Özersay ayrıca dört buçuk saatlik görüşmede müzakerelerde görüşülen tüm konuları enine boyuna görüşme fırsatı bulduklarını da kaydetti.

Müzakere değil görüş alışverişi yaptık
Özersay, görüşmenin müzakere havasında değil daha çok görüş alışverişi şeklinde gerçekleştirildiğini ifade ederek daha önce doğrudan konuşma imkanları olmadığından Yunan yetkililerle konuyu enine boyuna konuşma fırsatı bulduklarını söyledi. 

Kıbrıslı Türklerin görüşlerini öğrendiler
Görüşme boyunca Kıbrıslı Türklerin görüşlerini Yunan yetkililere aktardıklarını kaydeden Özersay, müzakere masasında Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumların bulunduğu ancak Türkiye ve Yunanistan’ın konuyla ilgili taraflar olduğunu söyledi. İki ülkenin son aşamada sürece dahil olacaklarını da kaydeden Özersay, bu diyalogun önümüzdeki süreçte sürmesi temennisinde bulunduklarını ifade etti.

Kopukluğu giderdik
Hem Kıbrıs Türk tarafı hem de Kıbrıs Rum tarafının çapraz görüşmeler neticesinde garantör ülkeler arasında var olan kopukluğu gidermek amacıyla yapıldığını söyledi. Özersay, ön yargıları kırmak açısından görüşmenin sağlıklı olduğunu ifade etti.

Çok iyi karşılandık
Müzakereci Özersay, hem görüşme öncesi hem de görüşme esnasında Yunanistan Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin kendilerini çok iyi karşıladıklarını kaydetti. Özersay, “Çok iyi muamele gördük. Müzakerelerde Yunanistan ve Türkiye’nin oynayacağı önemli bir rol vardır. Görüşmede müzakereden çok sağlıklı bir görüş alışverişi yaptık. Bu aşamadan memnunuz. Bu görüşmenin devamının gelmesi iki tarafın mutabakatına bağlıdır. Birlikte karar vereceğiz. Görüşmelerin devam etmesinde bizim görüşümüz pozitiftir” diye konuştu.
Özersay, Atina’da görüşme sonrasında basına yaptığı açıklamada ise şöyle konuştu:
“Yaptığımız temaslar ve diyaloglar bir hazırlıktır ve bu noktada daha fazla bir şey söyleyemem. Zaten görüşmenin içeriğini konuşmak da doğru olmaz. Ancak rahatlıkla şunu söyleyebilirim, bir takım önyargılar hep oldu, bunların aşılması için diyalogu başlatmak için geç bile kaldık, aslında keşke çok daha önce doğrudan doğruya birbirimizle böyle bir diyalog geliştirmiş olsaydık. Ama nihayetinde bilinmesi gereken bir şey var, Kıbrıs sorununu çözecek olan Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıs Rumlardır. Kıbrıslı Rumların asıl muhatabı Kıbrıslı Türklerdir, çünkü gelecekte ikimiz birlikte bir ortaklık kuracağız, tabii ki başka aktörler de vardır, garantör devletler başta gelir ama esasen iki toplumun iradesinin bir araya gelmesi ile bu sorun çözümlenecek.”
Bir sonraki toplantının ne zaman yapılacağı yönündeki soru üzerine Özersay, “Bir tarih üzerinde anlaşılmadı ama sanıyorum bütün tarafların bu konuda uzlaşması gerekiyor ve taraflar buna olumlu bakacaklar” dedi.

2 üye eşlik etti
Kıbrıslı müzakerecilerin dün Ankara ve Atina’ya gerçekleştirdikleri eş zamanlı ziyaretler çerçevesinde, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Anastassis Mitsialis ile bir araya gelen Kıbrıs Türk tarafının müzakerecisi Doç. Dr. Kudret Özersay’a iki müzakere heyeti üyesinin eşlik ettiği belirtildi.

Çapraz görüşmeler büyük önem taşıyor
Çapraz görüşmeler, adada yarım asırdır süren krizi çözüme ulaştırmayı amaçlayan Kıbrıs müzakere sürecinde bir ilki teşkil etmesi nedeniyle önem taşıyor.
Adada yürütülen kapsamlı çözüm müzakerelerinde yeni dönem, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Güney Kıbrıs Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiadis’in 11 Şubat’ta Lefkoşa’da BM kontrolündeki ara bölgede görüşmeleriyle yeniden başlamıştı.
Kıbrıslı liderler, üzerinde mutabakat sağladıkları ortak açıklama metnini görüşmenin ardından kamuoyuyla paylaşmıştı.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı