Kıbrıs

54 yıl sonra defnedildiler


Ayvasıl’da 1963’te bazı Kıbrıslı Rumların yaptığı katliamda hayatını kaybeden, kalıntıları Kayıp Şahıslar Komitesi’nin kazılarında bulunan ve kimlik tespitleri tamamlanan 8 Kıbrıslı Türk askeri törenle defnedildi.

Hüseyin Cemal, Mustafa İsmail, İsmail Mustafa, Mehmet Ali Ömer, Mehmet Hasan, Ömer Hasan, Bayram Hasan ve Ayşe Hasan’ın naaşları ilk olarak Küçük Kaymaklı Camii’ne götürüldü.

Küçük Kaymaklı Camii İmamı ismail Yiğit, Kıbrıs Türkü’nün güveni ve rahatı için şehitlerin canlarını feda ettiğini belirtti.
İmam Yiğit, “bu cennet vatanı bize bıraktıkları için onlara minnettarız” dedi.İmam İsmail Yiğit’in konuşmasının ardından cenaze namazı kılındı.

Cenaze namazının ardından 8 şehitin naaşları Lefkoşa Tekke Bahçesi Şehitliği’ne götürülerek burada askeri tören düzenlendi.
Tören, saygı duruşu ve saygı atışı ile başladı.

Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği Başkanı Gürsel Benan törende yaptığı konuşmada, Kıbrıs Türkü’nün çeşitli nedenler ile toprak ve vatanları uğruna mücadele ettiğini keydererek, gelecek nesillerin de güvence altına alındığını anlattı.

“Şehitler sayesinde rahat ve güvendeyiz” diyen Benan, Rumların 54 yıl önce Ayvasıl Köy’ünde katliam yaptığını ve şehitlerin insanlığa sığmayacak şekilde katledildiğini söyledi.

Benan, Kayıp Şahıslar Komitesi’ne şehitlerin ailelerini ziyaret edebilecekleri bir mezara kavuşturduğu için teşekkür etti.

Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği Başkanı Gürsel Benan’ın konuşmasının ardından şehitler defnedildi ve dua okundu.Başa dön tuşu