Kıbrıs

500 ton soğana pazar aranıyorHEBA OLUP GİDECEK: Beyarmudu’nda yapılan soğan üretimi bu yıl üreticinin gözünü yaşarttı. Ülkede yetiştirilen soğan miktarının iç piyasadaki ihtiyacın çok üstünde olması nedeniyle 500 ton soğana alıcı bulunamadı. Soğanlar tarlalarda ve kasalarda çürümeye terk edildi
ÜRETİCİ SIKI DENETİM İSTEDİ: Ülkeye Güney Kıbrıs ya da Türkiye’den kaçak soğan getirildiğinden şüphelenen üreticiler gümrüklerde sıkı denetim yapılmasını istedi. Havadis’e konuşan üreticiler ayrıca ellerinde kalan 500 ton soğanın heba olup gitmemesi için acil bir pazar bulunması gerektiğinin altını çizdiBeyarmudulu soğan üreticileri bu yıl ürettiği soğanlara pazar bulamadı. Yaklaşık 500 ton soğan üreticinin elinde kaldı.
Elinde kalan soğanların bir kısmını toplayıp belki müşteri çıkar umuduyla kasalara yerleştiren soğan üreticileri tarla da bıraktıkları soğanların ise yağmur yağması durumunda çürüyüp erimesinden endişeleniyor.

Türkiye ya da Güney’den kaçak soğan getiriliyor iddiası…
Havadis’e konuşan soğan üreticileri Güney Kıbrıs’tan ya da Türkiye’den KKTC’ye kaçak soğan getirildiğini iddia etti. Ülkede yetiştirilen soğan miktarının iç piyasaya yetmeyecek kadar az olduğunu anlatan üretici, soğanların ellerinde kalmasının ancak ülkeye Türkiye ya da Güney Kıbrıs’tan yasa dışı olarak soğan getirilmesinden kaynaklanabileceği görüşünde.

Donmuş soğan üreticinin başına bela…
Ayrıca soğan üreticilerinin en büyük şikayetlerinden bir tanesi de ülkeye yurt dışından donmuş soğan getirilmesine izin verilmesi. Üretici için önemli bir Pazar olan restoran ve otellerin soğanları kendilerinden almak yerine yurt dışından donmuş soğan getirmeyi tercih ettiğini anlatan üretici devlet yetkililerine çağrıda bulunarak restoran ve otel işletmecilerinin ülke de yetiştirilen ürünleri yerli üreticiden alması için önlem almalarını istedi.

“Sınır kapıları denetlenmeli”
Ülkeye Türkiye’den ya da Güney Kıbrıs’tan kaçak olarak soğan getirildiğinden şüphelenen üretici sınır kapılarında sıkı denetim yapılmasını istedi. Üretici ayrıca 500 ton soğanın pazar bulunmaması durumunda heba olup gideceğini hatırlattı.

Yeşilada: 500 ton soğan tarlada kaldı
Patates Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Yeşilada 500 ton soğanın üreticinin elinde kaldığını anlattı. Yeşilada, bunun nedeninin Türkiye’den ya da Güney Kıbrıs’tan ülkeye kaçak olarak soğan getirilmesinden kaynaklanabileceğini kaydetti. Birlik başkanı Yeşilada şu şekilde konuştu:
“Beyarmudu’nda 500 ton soğan üreticinin elinde kaldı. Bunun sebebinin asker için Türkiye’den getirilen soğanın iç piyasaya sürüldüğünden ya da Güney Kıbrıs’tan ülkeye kaçak soğan getirildiğinden şüpheleniyoruz. Ülkede üretilen soğan miktarı iç piyasaya yetmeyecek kadar azdır. Bu nedenle üreticinin elinde soğan bittiğinde ithal izni verilir. Ancak bu yıl üretici elindeki soğanı satamadı.”

“Restoran ve oteller üreticiyi desteklemiyor”
Yeşilada, ülkedeki restoran ve otellerin yerli üreticiyi desteklemediğini söyledi. Otel ve restoranların soğanı yerli üreticiden almak yerine yurt dışından donmuş soğan ithal etmeyi tercih ettiğini söyleyen Yeşilada, yetkililere bu konuda önlem almaları için çağrı yaptı.

Üretici ne dedi?
Hasan Haydaroğlu
“Beyarmudu’nda yaklaşık 500 ton soğan üreticinin elinde kaldı. Bizim ürettiğimiz soğan iç piyasaya bile yetmeyecek kadar az.  Bu soğanlara talep olmaması ülkeye kaçak yollara soğan ithal edildiğini gösteriyor. Soğanlarımızın bir kısmını toplayıp kasalara yerleştirdik. Çünkü tüccarlar bize gelip alacaklarını söylediler. Ancak gelip alan olmadı. Tarla da kalan soğanlar ise yağmur düşmesi durumunda çürüyüp gidecek. Acil olarak pazar bulunması gerekiyor.” 

Necati Hocanın
“Yaklaşık 150 ton soğan elimde kaldı. Tüccar gelip alacam dediği halde gelip almadı. Bir miktar soğanda tarla kaldı. Yağmur yağması durumunda heba olup gidecektir. Soğanlarımıza talep olmamasının nedeni ancak ülkeye kaçak olarak soğan getirilmesinden kaynaklanabilir. Bu nedenle sınır kapılarının sıkı bir şekilde kontrol edilip bize pazar bulunmasını istiyoruz.”

Emre Haydaroğlu
“Yüzlerce ton soğan tarlalarda kaldı. Yağmur yapması durumunda bu soğanlar heba olup gidecektir. Bize acil bir Pazar bulunması gerekiyor. Ayrıca patates ekim zamanı da gelmiştir. Ancak soğanlara alıcı bulamadığımız için ve bu soğanların ambarlarda çürümemesi için tarlalardan toplamadık. Soğanları toplamadan patates ekimine geçemeyiz.”

Tahir Hocanın
“Tarlalar soğan dolu. Bizim patates ekimine başlamamız gerek. Ancak soğanlara hala müşteri bulamadık. Yüzlerce ton soğan çürümeye mahkum edildi. Bizim ürettiğiz soğanlar iç piyasaya bile yetmeyecek kadar azken talep olmaması bizde kuşku yarattı. Bunun nedeninin araştırılmasını istiyoruz.”

Nevzat Aksal
“600 kasa söktüğüm, 5 dönüm de sökemediğim soğan elimde kaldı. Üretimimizin iç piyasanın çok altında olmasına rağmen soğanlara müşteri bulamadık. Devletin sınır kapılarında daha sıkı denetim yapmasını ve bize Pazar bulmasını istiyoruz.”

Mehmet Ali Deveci
“Soğanlar tarlada kaldı. Güney Kıbrıs’tan kaçak soğan getirilmesinden şüpheleniyoruz. Bu nedenle devletin sınır kapılarında daha sıkı denetim yapmasını istiyoruz. Ayrıca bize pazar bulunması bizim için çok önemlidir.”

 

 

 

 

Fotoğraflar: Bahadır Ayna

Başa dön tuşu