Kıbrıs

5 kişiyi öldürdü, yeni hayat için KKTC’ye geldi
DİNGO’NUN HANI MI? Türkiye’de beş cinayet işleyen seri katil İrfan Başak, “yeni bir hayat kurmak için” KKTC’yi seçtiğini açıkladı. Türkiye polisinden kaçmak için sahte kimlikle adaya giriş yapan İrfan Başak’ın mahkemede verdiği ifade “Burası Dingo’nun hanı mı?” sorusunu akıllara getirdi
GİRDİ, ÇIKTI, YİNE GELDİ: Sahte TC nüfus cüzdanı ile Girne Limanı’ndan adaya girmeye çalışırken yakalanan İrfan Başak’ın, üç ay önce adaya giriş- çıkış yaptığı da öğrenildi. Başak’ın adaya “saklanmak işçin mi yoksa cinayet işlemek için mi” geldiği ise, soruşturma sonunda ortaya çıkacakBİLGİ İSTENDİ: Adli makamlar, İrfan Başak’ın Türkiye’de işlediği suçlarla ilgili bilgi istedi. Halen polisin elinde ayrıntılı bilgi yok. KKTC ve TC adli makamları arasında başlayan resmi yazışmaların ardından, iki ay içerisinde seri katil Başak’ın Türkiye’ye iade edileceği öğrenildi

Devrim DEMİR
Sahte kimlikle KKTC’ye giriş yapmaya çalışırken, cumartesi günü Girne Turizm Limanı’ndan yakalanan İrfan Başak’ın 3 değil 5 cinayetten arandığı tespit edildi. İrfan Başak, Türkiye’de işlediği 5 cinayet nedeniyle Interpol’ün arananlar listesine de girdi. Limandan giriş yaparken sahte kimlik kullandığı tespit edilerek soruşturma amaçlı gözaltına alınan İrfan Başak, dün Girne’de mahkemeye çıkarıldı.
Girne Kaza Mahkemesi Kıdemli Yargıç Fügen Ulutekin huzurunda görüşülen teminat duruşmasında, zanlının işlediği suçların ciddiyetine dikkat çekerek davalarında hazır bulunmasını sağlamak adına 2 ayı geçmeyecek süreyle Merkezi Cezaevi’ne hükümsüz tutuklu olarak gönderilmesin emir verdi.

Kasım ayında aynı pasaportla yine geldi
Girne Polis Müdürlüğü Adli Şube’de görevli polis memuru Mehmet Borucu mahkemede verdiği ifadesinde, zanlı İrfan Başak’ın 25 Kasım 2014 tarihi ile 27 Şubat 2015 tarihleri arasında Girne ve Mağusa’da meydana gelen “Sahte resmi belgeyi tedavüle sürme”, “Başkasının kimliğine bürünme”, “KKTC’ye kanunsuz giriş” ve “Sahte davranışla kayıt temini” suçlarından gözaltına alındığını söyledi.
Zanlının 25 Kasım 2014 tarihinde Türkiye’de üzerine kendi fotoğrafını yapıştırarak sahtelemiş olduğu Ekrem Tan adına olan TC Nüfus Cüzdanını KKTC’ye giriş yapabilmek için Mağusa Limanı’nda görevli muhaceret memuruna ibraz ettiğini belirten Mehmet Borucu, zanlının “başkasının kimliğine bürünerek” KKTC’ye kanunsuz olarak giriş yaptığını belirtti. Zanlının 27 Şubat 2015 tarihinde bahse konu nüfus cüzdanını Girne Turizm Limanı’nda görevli muhaceret memuruna ibraz edip tedavüle sürdüğünü kaydeden Borucu, zanlının aynı gün tutuklanarak, Girne Kaza Mahkemesi’nden 3 günlük tutukluluk emri temin edildiğini kaydetti. Soruşturmanın tamamlandığını söyleyen Mehmet Borucu, zanlının TC vatandaşı olduğunu, KKTC’de yasal statüsü bulunmadığı gibi daimi bir ikametgahı olmadığını belirterek, yargılanacağı güne kadar uygun bir teminata bağlanmasını talep etti.

Mahkemeden tutuksuz yargılanma talebinde bulundu
Kıdemli Yargıç Fügen Ulutekin huzurunda görüşülen ve avukatsız olan zanlıya söz hakkı verdi. Mahkemede söz hakkı alan zanlı İrfan Başak, “Ben kimliğin üzerine kendi fotoğrafımı yapıştırmadım. O kimliği 100 dolar karşılığında Türkiye’den aldım. Türkiye’de bazı ailevi sorunlarım var. Buraya kendime yeni bir hayat kurmak için geldim. Mümkünse tutuksuz yargılanmak istiyorum” şeklinde konuştu.

Başa dön tuşu