Kıbrıs

48 öğretmen sınava katılmadı


Yüksek İdare Mahkemesi tarafından 30 Mart’ta “Usulsüzlük” gerekçesi ile iptal edilen İlkokul Müdürlük Sınavı için dün yeniden sınav yapıldı.

Lefkoşa’da Türk Maarif Koleji’nde dün saat 15.00’te başlayan sınav saat 17.00’de sona erdi.
Kamu Hizmeti Komisyonu’ndan edinilen bilgiye göre, 120 öğretmenin katılmaya hak kazandığı Müdürlük Sınavı’na sadece 72 öğretmen katıldı.

15 müdürlük için ayrı sınav yapılacak
Kamu Hizmeti Komisyonu Başkanı Kamil Kayral’dan edinilen bilgiye göre, yaz dönemi içerisinde 15 müdürlük için ayrı bir sınav daha yapılacak.
15 müdürlük için yapılacak olan sınava, dün yapılan İlkokul Müdürlük Sınavı’na girip de başarısız olan kişiler de katılabilecek.
Her iki sınav sonucunda başarılı olan toplam 35 öğretmen 2014-2015 eğitim ve öğretim yılında göreve başlamak üzere ilkokullara müdür atanacak.

Mahkeme  “Usulsüzlük” gerekçesi ile iptal etmişti
Yüksek İdari Mahkemesi heyeti, 30 Mart 2014 tarihinde neticelenen davada, 2011 yılında yapılan ve partizanlık iddiasıyla kamuoyunda büyük yankı uyandıran İlkokul Müdürlük Sınavı’nın “Usulsüz” olduğu gerekçesi ile iptal edilmesine karar vermişti.
İlkokul müdürlük sınavına başvuran bir grup öğretmen sınav sorunlarının tüzükte geçtiği gibi sınava en erken 8 saat kala hazırlanması kuralına uyulmadığını iddia ederek konuyu yargıya taşımıştı.
Talat Derviş Refiker, Ahmet Kalkan ve Mehmet Türker oluşan Yüksek İdari Mahkemesi heyeti ise öğretmenlerin bu şikayetlerini haklı bulup sınavda kazanların arasında Kamu hizmeti Komisyonu’nda görev yapanların akrabalarının yer almasını göz önünde bulundurarak sınavın iptal edilmesi yönünde karar vermişti.

20 okula müdür atanmıştı
Yüksek İdari Mahkemesi’nin aldığı 2011 yılında gerçekleşen İlköğretim Müdürlük Sınavı’nın iptal edilmesi kararının ardından sınavı geçip okullara atanan 20 müdürün görevden alınması gündeme gelmişti.
Bu okullar arasında Atatürk İlkokulu, Alayköy İlkokulu, Cihangir-Düzova İlkokulu, Değirmenlik İlkokulu, Gaziköy İlkokulu, Gönyeli Fazıl Prümer İlkokulu, Haspolat İlkokulu, Beyarmudu İlkokulu, Paşaköy Eşref Bitlis İlkokulu, İnönü İlkokulu, Mormenekşe İlkokulu, Serdarlı İlkokulu, Gönendere Şehit Salih Terzi İlkokulu, Tatlısu İlkokulu, Lapta Anaokulu, Kozanköy Mehmet Boransel ilkokulu, Tepebaşı İlkokulu, Erdal Abit İlkokulu, Serhatköy İlkokulu yer almıştı. Ayrıca Çayıroava İlkokulu’na atanan müdürde daha sonra emekli olmuştu.

Yeniden sınav kararı alındı
2011 yılında yapılan ve partizanlık iddialarıyla kamuoyunda büyük yankı bulup mahkemeye taşınan “İlkokul Müdürlük Sınavı”nın Yüksek İdare Mahkemesi tarafından iptal edilmesinin ardından Savcılık, Milli Eğitim Bakanlığı ve Kamu Hizmeti Komisyonu, mahkemenin iptal kararının nasıl uygulanacağı ve atamaların nasıl yapılacağı konusunda görüşmek üzere 18 Nisan 2014 tarihinde bir araya gelmişti.
Toplantıda iptal edilen sınavın, muhtemelen 7 Temmuz 2014 tarihinde o dönem sınava giren 120 kişi arasında yeniden yapılması yönünde karar alınmıştı.

FOTOĞRAFLAR: Bahadır AynaBaşa dön tuşu