4 bin km yürüyerek Avrupa’ya gelen Afgan genç ülkesine döndü - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Cumartesi, Şubat 24, 2024
Dünya

4 bin km yürüyerek Avrupa’ya gelen Afgan genç ülkesine döndü

Afgan genç

Afganistan’da diş hekimliği fakültesi öğrencisiydi ancak yaşam şartları oldukça kötüydü. Hayali Avrupa’ya gelip iş bulmaktı. Afganistan’dan yürüyerek yola çıktı. İran ve Türkiye üzerinden Yunanistan’a kadar vardı. Bu yolculukta 4 bin km’den fazla yürüdü. Ancak tutunmak kolay değildi, iş bulamadı.

Seks işçiliği mafyanın elindeydi

Ülkesini terk ettiğinde 17 yaşında olan genç sokakta kaldı, seks işçisi oldu. Hayali Almanya veya Fransa gibi Batılı ülkelere gitmekti ancak tüm denemelerine rağmen bu gerçekleşmedi. Aile hasretine dayanmak kolay değildi. Seks işçiliği de mafyanın hakim olduğu bir sektör haline gelmişti.


Çenesini kırdılar, 3 ay önce geri döndü

Saldırıya uğradı, çenesi kırıldı. 4 bin km yürüyerek geldiği Avrupa’dan ülkesine dönme kararı vermek hiç kolay değildi. Ancak başka çare bulamadı. BM kurumlarının yardımıyla Ocak ayında ülkesine döndü. Ailesine kavuştu ancak yine bir hayal kırıklığıyla baş başa kaldı. Afganistan’da iş yoktu. Ailesi neden geri döndüğüne anlam veremiyordu. Kasım ise yaşadığı zorlukları ve seks işçiliğini ailesine anlatamadı. Ailesi “Avrupa’da en azından Taliban yok!” diyordu.

Döndüğüne pişman oldu

Avrupa’da yaşadığı tüm sıkıntı ve onur kırıcı şartlara rağmen çok geçmeden geri döndüğü için pişman oldu. Şimdi tekrar Avrupa’ya geri dönmenin yollarını arıyor.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar