Kıbrıs

3’ü serbest 1’i cezaevindeDuygu ALAN
Gönyeli’de geçen hafta Cürümleri Önleme Şubesi (CÖŞ) ekipleri tarafından Talat Manga’nın evinde yapılan operasyonda ele geçirilen canlı mermi ve silah ile ilgili gözaltına alınan Talat Manga, Aysın Avınç ve Özgür Tavuz teminatla serbest bırakıldı.
Başka bir suçtan ötürü zaten Merkezi Cezaevi’nde tutuklu bulunan zanlı Metin Turunç’un tutukluluk süresine 2 ay daha eklendi.Tüm zanlılar bir bir ortaya çıktı
Gönyeli’de meydana gelen “Kanunsuz ateşli silah ve patlayıcı madde tasarrufu” suçlarıyla ilgili gözaltına alınan 4 zanlı, teminat maksatlı Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde dün yargıç karşısına çıkarıldı.
Zanlılar hakkında soruşturmayı yürüten polis, mahkemede verdiği ifadede, Gönyeli’ de geçen hafta zanlı Talat Manga’nın evinde polis tarafından mahkeme emri ile yapılan aramada, yatak odasındaki komedinin çekmecesinde 7,65 mm baretta marka silah ve içerisinde 7.65 mm çapında 6 adet mermi bulunan şarjör ile krem kutusunun içerisinde 7 adet 9 mm mermi bulunarak kanıt olarak alındığını açıkladı.
Polis, Zanlı Talat Manga’dan yapılan soruşturmada olay ile bağlantısı olduğu gerekçesi ile Aysın Avınç ve Özgür Tavuz’un da tutuklandığını kaydetti.
Polis, zanlılar Talat Manga, Özgür Tavuz ve Aysın Avınç’ın gönüllü ifade verdiklerini belirterek, zanlı Talat Manga’nın evinde bulunan söz konusu silahı zanlı Aysın Avınç’tan aldığını itiraf ettiğini söyledi.
Polis, bunun üzerine zanlı Aysın Avınç’ın ifadesini aldıklarını, zanlının söz konusu silahı zanlı Özgür Tavuç’tan aldığını itiraf ettiğini açıkladı.
Polis, zanlı Özgür Tavuz’un ise silahı, zanlı Metin Turunç’un saklaması için kendisine verdiğine dair gönüllü ifade verdiğini kaydetti.

Metin Turunç cezaevinde
Polis, tüm zanlılar hakkında yürütülen soruşturmanın tamamlandığını kaydederek, zanlı Metin Turunç’un 2013 yılı içerisinde Lefkoşa Polis Müdürlüğü ve Girne Polis Müdürlüğü sorumluluğu sınırlarında bulunan bölgelerde işlediği “kanunsuz uyuşturucu madde tasarrufu, adam kaçırma, şiddet tehdidi, ciddi darp, kanunsuz ateşli silah ve patlayıcı madde tasarrufu” suçlarıyla ilgili Girne Mahkemesi’ne çıkarıldığını belirtti.
Polis zanlının mahkemenin teminat şartlarını yerine getirmediği için zanlı Metin Turunç’un 29 Mart 2013 tarihinden itibaren Merkezi Cezaevi’nde olduğunu dile getirerek, TC ve KKTC vatandaşı olup, evli ve iki çocuk babası olduğunu belirtti.
Zanlının meselenin görüşüleceği tarihe kadar üç ayı geçmemek şartıyla Merkezi Cezaevi’nde tutuklu kalmasını talep eden polis, diğer zanlıların mahkemenin uygun göreceği bir teminata bağlanmasını talep etti.
Mahkeme, zanlı Metin Turunç’un davaları görüşülünceye kadar 2 ay süreyle Merkezi Cezaevi’nde tutuklu kalmasına emir verdi.

Manga, Avınç ve Tavuz tutuksuz yargılanacak
Mahkeme, zanlılar Talat Manga, Aysın Avınç ve Özgür Tavuz’un yurt dışına çıkışlarının yasaklanarak, kimlik ve pasaportlarının polise teslim edilmesine, ayrıca her birinin Lefkoşa Ceza Mukayyitliği’ne 5’er bin TL nakit teminat yatırarak, KKTC vatandaşı 1’er kişinin de 30’ar bin TL’lik kefalet senedi imzalaması koşulu ile serbest kalmalarına emir verdi.

Başa dön tuşu