37 Filistinli Mülteci KKTC'ye Sığındı. - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber
Pazartesi, Şubat 26, 2024
Kıbrıs

37 Filistinli Mülteci KKTC’ye Sığındı.

37 Filistinli Mülteci KKTC'ye Sığındı.

Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde yaşayan 37 Filistinli mülteci, burada baskı ve kötü muameleye maruz kaldıkları gerekçesiyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)'ye sığındı.

Güney Kıbrıs'a (GKRK) 7 yıl önce sığınan Filistinli mülteciler, Rum tarafında baskı ve kötü muameleye maruz kaldıkları için KKTC Mülteci Hakları Derneği'ne sığınma talebinde bulundu.


Filistinli mülteciler konusunda AA muhabirine açıklama yapan Mülteci Hakları Derneği Başkanı Ceren Göynüklü, KKTC'de sığınma mekanizmasına ilişkin herhangi bir uygulamanın olmadığını belirterek, bunun uluslararası bir sorun oluşturacağını vurguladı.

KKTC'ye sığınan 21'i 13 yaşın altında çocuk olan 37 Filistinli mültecinin bakımını dernek olarak üstlendiklerini ifade eden Göynüklü, mültecilerin acil olarak barınma ve temel ihtiyaçlarının giderilmesi için yardıma muhtaç olduklarını söyledi.

Mültecilerin KKTC'ye 30 günlük turist vizesiyle giriş yaptığını belirten Göynüklü, daha sonraki süreç için girişimleri başlattıklarını yetkililerin bu konuda kendilerine yardımcı olmalarını istediklerini ifade etti.

“GÜNEY KIBRIS'TA ÇOK ZOR ŞARTLAR ALTINDA YAŞADIK”

KKTC'ye sığınan 6 çocuk babası adını vermek istemeyen 58 yaşındaki Filistinli mülteci, Güney Kıbrıs'ta çok zor şartlar altında yaşadıklarını, Rum tarafında Müslüman olmaları dolayısıyla baskı gördüklerini ve KKTC'ye sığınmak zorunda kaldıklarını söyledi.

Yedi yılı aşkın süredir Ada'nın güneyinde yaşadıklarını anlatan Filistinli mülteci, şöyle konuştu:

"Güney'de ne bir kimliğimiz, ne bir işimiz, ne de kalacak bir yerimiz oldu. Daha önce 500 Filistinli aile Larnaka'da yaşıyordu. Fakat Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin baskı ve kötü uygulamaları nedeniyle Larnaka'da şu an 100 aile kaldı. Onlar da bizim gibi diğer ülkelere sığınma talebinde bulunmak istiyorlar. AB'nin mülteci hakları var, fakat Güney Kıbrıs'ta mülteci hakları işlemiyor. Güney Kıbrıs nasıl bir AB üyesidir? Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan bize yardım elini uzatmasını istiyoruz. Onun Filistinlilerin dünyadaki sesi olduğunu biliyoruz."

KUZEY KIBRIS TÜRK KIZILAY'I YARDIM ELİNİ UZATTI

Kuzey Kıbrıs Türk Kızılay'ı Derneği Başkanı Esad Altay da Güney Kıbrıs'tan KKTC'ye sığınan Filistinli mültecilere yardım elini uzattıklarını belirterek, "Mülteciler ilk günü bir pansiyonda kalarak geçirdi. Biz de Kızılay olarak mültecilere su, süt, bebek bezi gibi temel gıda maddelerini temin ettik. Yardım etmek isteyen kurum ve kuruluşlar bizimle irtibata geçerse biz de bu insanlara ulaştırabiliriz" diye konuştu.

Tepki göster
Bayıldım
0
Bayıldım
Huzurlu
0
Huzurlu
Hahaha
0
Hahaha
Üzüldüm
0
Üzüldüm
Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Facia
0
Facia
Web tasarım ve geliştirme : Baba Bilgisayar