Kıbrıs

366 İnisiyatifi: Sandıkta cevap veririz“366 İnisiyatifi”, işten durdurmalarla ilgili, bugün Cumhuriyet Meclisi önünde eylem yaptı. Eyleme, Kıbrıs Türk Memur Sendikası (Memur-Sen) da destek verdi
366 İnisiyatifi’ni temsilen bir grup, Meclis önünde, “ekmeğimize uzanan eller kırılsın” şekilde slogan attıktan sonra, ellerindeki ekmeklerle Meclis Genel Kurulu’na girmek istedi.Polisin içeriye ekmek sokmalarına izin vermediği eylemciler arasından bir grup, daha sonra, Genel Kurul’a girerek, gündem dışı konuşmaları dinledi.

Eylemciler, yaklaşık yarım saat gündem dışı konuşmaları dinledikten sonra alkışlarla milletvekillerini protesto ettiler ve Genel Kurul’u terk ederek Meclis’in önüne geri döndüler.

MINDIKOĞLU: “BU ŞEKİLDE DEVAM EDERLERSE GÜNÜ GELDİĞİNDE HERKES BUNUN BEDELİNİ ÖDEYECEK”

Burada basına açıklama yapan Kıbrıs Türk Memur Sendikası (Memur-Sen) Genel Sekreteri Kaan Mındıkoğlu, seslerini duyurmak için Meclis Genel Kurulu’na girdiklerini söyleyerek, “içeride üzerimizden yapılan siyaseti üzülerek dinledik” dedi.

“Ekmekleri sayın vekillere getirmiştik. Bizden almak istedikleri ekmeği kendilerine iade etmek için getirdik. Ekmekleri içeri sokmamıza izin vermediler. Biz de buraya bıraktık. Dışarıya çıktıklarında hepsi bölüşüp yiyebilirler” diyen Mındıkoğlu, 366 kişinin işten çıkarılmasını isteyenleri eleştirdi.

Başsavcılığın mevzubahis 366 kişinin istihdamının yasal olduğu yönünde görüş bildirdiğini söyleyen ve “olayı kılıfına uydurmak isteyenlerin” sınav şartı ortaya koyduğunu iddia eden Mındıkoğlu, “Şimdiye kadar hiçbir geçici personel istihdamında kamu yeterlilik sınavı şartı aranmadı” diye konuştu.

2006 yılında geçici memur istihdamları için münhal ve sınav şartının ortadan kaldırıldığını söyleyen Mındıkoğlu, hükümeti “kendi tabanlarına verdikleri sözler” yüzünden 366 kişiyi işten çıkarmaya çalışmakla suçladı.

Mındıkoğlu, esas sorunun Geçici Memur Yasası’nın kaldırılmasıyla başladığını söyleyerek “Çünkü CTP, DP ve UBP’den intikam alıyor. Çünkü geçici memur yasasının kaldırılması nedeniyle kendileri istihdam yapamayacak” diye konuştu.

366 kişinin tek derdinin ekmek paraları olduğunu belirten Mındıkoğlu, “Bu bir tehdit değil ama bu şekilde devam ederlerse günü geldiğinde herkes bunun bedelini ödeyecek. Sandık günü bizim sözümüzü söyleyeceğimiz gündür” dedi.

Başa dön tuşu