Ekonomi

33 bin sayaç için teklifler açıldı
İHALEYE 3 FİRMA TEKLİF VERDİ: Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun (Kıb-Tek) 33 bin sayaç ihalesine Kıymet Trading’in Kamstup ve Landis marka sayaçlarla iki farklı teklifle katılırken, MORS Ltd., Iskraemeco, E&S Firması ise Elster marka sayaç ile girdi. En düşük fiyatı, Kamstrup markası ile Kıymet Trading verdi
İLK ETAPTA 960 BİN EURO KAR: Kıb-Tek Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Akim, akıllı sayaç için çıkılan ihale ile kurumun 1 milyon 100 TL daha az para ödeyeceğini belirterek sadece bu ihale ile Kıb-Tek’in toplam karının 960 bin Euro olacağını ifade ettiSIRADA İKİNCİ ETAP VAR: İsmet Akim, toplamda 140 bin 300 adet akıllı sayaç alınacağını ancak finans maliyetlerinden ötürü etap etap ihalelere çıkılacağını söyledi. 33 bin akıllı sayaç ihalesinin bir hafta içerisinde sonuçlanmasını hedeflediklerini kaydeden Akim, ikinci etap için tarih vermenin şu an için mümkün olmadığını belirtti

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (Kıb-Tek) Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Akim, 33 bin sayaç ihalesinde tekliflerin açıldığını belirterek ihaleye Kıymet Trading’in Kamstup ve Landis marka sayaçlarla iki farklı teklifle katılırken, MORS Ltd., Iskraemeco, E&S Firması ise Elster marka sayaç ile ihaleye girdiğini söyledi.
Akim, toplamda 140 bin 300 adet akıllı sayaç alınacağını ancak finans maliyetlerinden ötürü etap etap ihalelere çıkılacağını kaydetti.
İlk etapta peşin olarak 33 bin akıllı sayaç için çıkılan ihalenin bir hafta içerisinde sonuçlanmasını hedeflediklerini kaydeden Akim, ikinci etap için sayaç miktarı ve tarih vermenin ise şuan için mümkün olmadığını belirtti.
Kıb-Tek Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Akim, “Her geçen gün Kıb-Tek’in zararınadır, dolayısıyla çok hızlı hareket etme arzusundayız. Mevcut ihale tamamlandıktan sonra programa uygun şekilde ikinci etap için ihaleye çıkacağız. Bunu da mümkün olduğu en kısa zaman içerisinde yapacağız” dedi.

Akim: En düşük fiyatı Kıymet Trading verdi
Kıb-Tek Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Akim, 33 bin sayaç ihalesinde açılan teklifler sonrasında en düşük fiyatı, Kamstrup markası ile Kıymet Trading’in verdiğini söyledi.
İsmet Akim, Kıymet Trading’in Kamstrup Marka Sayaç için 30 bin adet tek faz için tek bir sayaç fiyatı 97 Euro3 bin adet üç faz için tek bir sayaç fiyatı 130 Euro teklif atarken Landis Marka Sayaç için 30 bin adet tek faz için tek bir sayaç fiyatı 115.8 Euro. 3 bin adet üç faz için tek bir sayaç fiyatı 133 Euro teklif attığını söyledi.
Akim, ihaleye Iskraemeco Marka Sayaç ile giren MORS Ltd’nin 30 bin adet tek faz için tek bir sayaç fiyatı 104.7 Euro,
3 bin adet üç faz için tek bir sayaç fiyatı  139.8 Euro teklif attığını dile getirdi.
İsmet Akim, E&S Ltd.’nin ise  Elster Marka Sayaç ile ihaleye girerek üç farklı teklif sunduğunu belirtti. Akim, E&S Ltd.’nin Elster Marka Sayaç için 30 bin adet tek faz için tek bir sayaç fiyatı 101.2 Euro – 103.4 Euro – 108.8 Euro. 3 bin adet üç faz için tek bir sayaç fiyatı  170.5 Euro – 172.7 Euro – 178 Euro teklif attığını kaydetti.

“1 milyon 100 TL daha az ödeyeceğiz”
İsmet Akim, 33 bin akıllı sayaç için çıkılan ihale ile kurumun 1 milyon 100 TL daha az para ödeyeceğini belirterek sadece bu ihale ile Kıb-Tek’in toplam karının 960 bin Euro olacağını ifade etti.
Akim, “Bu amaç için bütçeye 22 milyon TL ödenek koyduk. Ancak bu paranın 10 milyon 600 TL’sini (3 milyon 300 bin Euro) ilk etapta harcayacağız” dedi.
Bundan sonraki süreçte de programa uygun şekilde ilerleneceğini dile getiren İsmet Akim, “Hedefimiz, ilk olarak haftada 160 sayaç olmak üzere ortalama 5-6 bin sayacı sisteme dahil etmektir. Bunun programı da yapılmıştır.  Hedefimiz 33 bin adet sayacın tamamının 5 ay içerisinde takılmasıdır. Fakat bu sayaçların elektronik ortamda sisteme uygunluğu da belli bir süreç ister” diye konuştu.

Başa dön tuşu